Izbori za glavnog muftiju koji bi mogao da zameni Zukorlića biće raspisani u leto 2013. godine.

U saopštenju Rijaseta se tvrdi da su ovi izbori podvala i to u trenutku kada su se, kako navode, ponadali pomirenju i jedinstvenoj Islamskoj zajednici u Srbiji, prihvatajući inicijativu Turske.

Zilkić je, stoga, još jednom pozvao Zukorlića da se sastanu i "na najbolji način" reše sve probleme koji opterećuju islamsku zajednicu.

"U ovom istorijskom trenutku najmanje je važna lična sujeta i interes u odnosu na interese i potrebe naših džematlija - vernika", navodi se u pismu Rijaseta.

Zilkić smatra da Zukorlić pokušava da postigne legitiitet za svoju versku zajednicu preko Islamske zajednice Srbije, i poručuje da to nije dobro i da nije, niti će doneti dobro vernicima, veri, pa ni Sandžaku.

"Apelujemo na vernike da prepoznaju aktivnosti sa ovakvim namerama i da ne budu sredstvo za manipulaciju pojedinaca i intresnih grupa, makar se krili iza islamskih vrednosti", navodi se pismu.

U Islamskoj zajednici Srbije smatraju da ovi izbori imaju za cilj da zbune ljude, da zaustave proces pomirenja i cementiraju podele na odrđeno vreme, kako bi se zadovoljili lični interesi pojedinca i grupa.

Zilkić je u više navrata, kako se navodi, od svog kolege u Islamskoj zajednici u BiH Mustafe Cerića tražio da se, kao nadređeni Zukorliću, založi za iznalaženje rešenja "teškog stanja" u međumuslimanskim odnosima u Sandžaku koje traje nekoliko godina, ali je izostala"pozitivna reakcija" druge strane.

U Srbiji od oktobra 2007. godine deluju dve islamske zajednice. Tog oktobra je nekolicina imama, predvođena Zilkićem, iskazala neposlušnost Zukorliću i priklonila se Rijasetu koji je u januaru iste godine formiran u beogradskoj Barjakli džamiji.

Dve islamske zajednice se međusobno ne priznaju i među njima je bilo čestih sukoba koji su bili verbalni, ali ne retko i oružani.

Prošle godine je, navodno na inicijativu vlasti u Srbiji, pokrenuta inicijativa za pomirenje dve zavađene islamske zajednice uz pomoć Turske, što je u javnosti nazvano "turska inicijativa". U tu inicijativu su bili uključeni tadašnji i sadašnji bošnjački ministri u Vladi Srbije Rasim Ljajić i Sulejman Ugljanin.

U javnosti se mnogo špekulisalo o tome šta sadrži "turska inicijativa" za pomirenje, pa je, između ostalog, pominjano ukidanje Rijaseta Islamske zajednice Srbije, ali i zahtev da Zukorlić odstupi sa svih pozicija u Islamskoj zajednici u Srbiji.

Ta inicijativa je "utihnula" neposredno pre nego što su u Srbiji raspisani parlamentarni i predsednički izbori.

(Tanjug/Ilustracija: Guliver/Getty Images)