U Srbiji je danas situacija sa požarima mnogo bolja nego prethodnih 15 dana kada je izgorelo više od 11.000 hektara šuma i pašnjaka i načinjena šteta, po grubim procenama od 30 miliona evra, izjavio je načelnik Sektora MUP-a za vanredne situacije Predrag Marić.



On je u intervjuu Tanjugu naglasio i da je krajnji trenutak da se napravi ključni iskorak u poimanju problema sa požarima, "da se okrenemo tome da ulažemo u preventivu, a ne u naknadu štete"

Marić je napomenuo i da samo angažovanje letilica za gašenje požara košta više od 20 miliona dinara.

"Naše analize pokazuju da je iz godine u godinu sve više šumskih požara, da je šteta sve veća i veća i da je jednostavno sada pravi trenutak da se uloži najpre u opremanje Sektora za vanredne situacije", rekao je Marić.

On je istakao i da je "dobro poznat podatak da je potrebno još 3.000 vatrogasaca", naglasivši da bi se "i prijem njih 500 u narednoj godini itekako osetio".

Podsetio je da je da vozni park kojim raspilažu vatrogasne jedinice stariji od 20 godina - nabavka jednog broja vozila bi se itekako osetila i dodao da je poznato da Srbija nema helikoptere nosivosti od pet do sedam tona za početno gašenje požara.

"Nabavka dva takva helikoptera bi itekako značila", rekao je Marić.

Prema njegovim rečima, dobro je poznato i da se protivpožarni putevi, naročito u privatnim šumama, prave kada požari dođu do krajnje faze i kada ga je drugačije nemoguće braniti, "a to se mora raditi u nekim uslovno rečeno mirnodopskim uslovima".

Marić je naglasio i da država mora da promeni ugao gledanja na vanredne situacije, ukazujući da su šumski požari, pored poplava, najznačajniji rizik za građane Srbije".

"Ukoliko se ta stvar promeni, ukoliko se iznađu sredstva da se ulaže u preventivu budite sigurni da će ova služba to itekako znati da vrati građanima Srbije, a što znači da će i bezbednost biti na višem nivou nego što je bila u prethodnom periodu", rekao je on.

U protivnom, napomenuo je Marić, "gledaćemo ove scene koje smo gledali proteklih 15 dana" dok su požari buktali na više lokacija u Srbiji.

Marić je istakao da je danas situacija mnogo bolja nego svih prethodnih dana.

"Požar na Tari u reonu Stolac u toku noći je loikalizovan, a požar na teritoriji Surdulice je stavljen pod kontrolu i očekuje se veoma brzo njegova lokalizacija", kazao je Marić.

Prema njegovim rečima, jedino aktivno žarište je teritorija opštine Gadžin Han gde deluje avion "berijev" i poljoprivredna avijacija, a otvaraju se i protivpožarni putevi kako bi se i taj požar stavio pod kontrolu.

Marić je precizirao da, posle 15 dana požara na više lokacija u Srbiji, "najgrublja procena kojom rasplažemo je da je izgorelo više od 11.000 hektara što borove, bukove i mešane šume, kao i livada i pašnjaka".

"To je gruba procena. Videćemo na sastanku Republičkog štaba, nadam se i preciznije podatke, a takođe jedna od grubih procena je da je šteta, samo za period od 15 dana, veća od 30 miliona evra", rekao je on.

Načelnik Sektora MUP-a za vanredne situacije je napomenuo i da će preciznije podaci biti poznati kada sve akcije gašenja požara u Srbiji budu završene.

"Oko 2.000 vatrogasaca spasilaca iz Sektora bilo je aktivno 15 dana, praktično su svi oni bili van svojih matičnih jedinica i na svim požarima mogli ste da vidite Srbiju u malom", rekao je Marić.

Prema njegovim rečima, angažovane su u više navrata i znatne snage Žandramerije i Vojske Srbije i njihova tehnika i vozila, kao i tri aviona i jedan helikoptrer Ruske Federacije.

Marić je naveo i da su bili angažovani i po jedan helikopter MUP-a za gašenje i za izviđanje, jedan helikopter Vojske Srbije za gašenje i tri poljoprivredna aviona.

"Što se tiče letelica, očekujem da troškovi budu veći od 20 miliona dinara, s tim što ruski avion 'Iljušin' potpuno besplatno radi u Srbiji i to je direktna pomoć ruske vlade u ovom kritičnom periodu", rekao je on dodavši da za sve ostale letilice plaćamo troškove smeštaja posada i gorivo.

(Tanjug)