Oni su naveli da se trenutno pregovara s interensnim grupama o nalaženju odgovarajućih lokacija.

Mada se do sada razgovaralo o različitim opcijama sa gradskim vlastima Beograda, još nije finalizovan niti odobren konačni spisak lokacija, saopštila je Delagacija EU u Srbiji.

U saopštenju objavljenom na svom vebsajtu, Delegacija EU je istakla da je jedan od glavnih instrumenata u rešavanju tog problema "Radna grupa za relokaciju Belvila", u kojoj su zastupljeni srpska ministarstva, grad Beograd, kao i međunarodne organizacije čija je glavna misija nadziranje poštovanja ljudskih prava.

Među njima su Kancelarija Visokog komesara UN za ljudska prava, OEBS i Entitet za rodnu ravnopravnost i osposobljavanje žena pri UN.

U rad grupe prvi put su pozvane da učestvuju razne nevladine organizacije koje zastupaju populaciju i građanske interese Roma, dodaje se u saopštenju.

"Radna grupa će nadgledati organizaciju konsultacija sa korisničkim porodicama, koje se neće ograničavati samo na izbor lokacija, već će isto tako uključiti metode, modalitete, planiranje vremena i kriterijume za preseljenje različitih porodica", saopštila je Delegacija EU.

Istaknuto je da je utvrđivanje lokacija od ključnog značaja i da izabrana mesta moraju da budu "pogodna i sa pravnog i sa administrativnog stanovišta kako bi se izbeglo odlaganje izgradnje", kao i da se mora uzeti u obzir stav zajednica potencijalnih domaćina da bi se izbegao verovatan sukob.

Delegacija EU, dodaje se u saopštenju, dogovorila se sa telima UN da će pružiti pomoć radi uključivanja korisnika kao punopravnih partnera u pripremu i izvršenje preseljenja.

"Time što se postarala da se sve interesne grupe uključe u dijalog, kao i davanjem finansijskih sredstava za iznalaženje trajnih rešenja smeštaja, Delegacija EU se našla na čelu uspostavljanja sistema koji ima za cilj sprečavanje da se ne obezbedi nikakav ili neodgovarajući smeštaj", piše u saopštenju.

Delegacija EU je pozdravila interesovanje grđanskog društva za sprovođenje programa integracije Roma.

Predstavnici nevladinih organizacija su na konferenciji u sredu rekli da je od 2009. do 2012. godine prinudno iseljeno 675 porodica na teritoriji Beograda i da su NVO izradile nacrt platforme za ostvarivanje prava na adekvatno stanovanje, koju će uputiti nadležnima organima na razmatranje.

(Beta/Ilustracija: Guliver/Getty Images)