U saopštenju piše da su održane sednice opštinskih štabova za vanredne situacije radi sagledavanja trenutnog stanja na terenu i preduzimanju preventivnih i operativnih mera odbrane od poplava.

Najugroženije opštine su na teritoriji Pčinjskog okruga. U selu Levosoje, u opštini Bujanovac, bilo je ugroženo 30 domaćinstva sa oko 100 ljudi, od čega 20 dece. U akciju spasavanja upućen je Regionalni specijalistički tim za spasavanje i rad na vodi iz Niša, koji je izvršio evakuaciju 20 građana na bezbedno mesto.

U pružanju pomoći stanovništvu na terenu angažovani su vojska i policija, kao i opštinski Crveni Krst, Dom zdravlja, Centar za socijalni rad i veterinarska inspekcija. Situacija se normalizuje, nivo vode pada i voda se povlači iz ugroženih područja, navodi se u saopštenju.

Na teritoriji opštine Trgovište proglašena je vanredna situacija usled probijanja nasipa Kozjodolske reke i ugrožavanja naseljenih mesta u selu Kozji Dol dok su na području opštine Preševo, usled vode i klizišta, neprohodni putni pravci Preševo-Slavujevac, Strezovce–Ašane, Reljan–Svinjište, Reljan-Crkva, Preševo-Trnavska Reka-Cakanovac.

U Topličkom okrugu došlo je do porasta vodostaja reka Toplica, Banjska i Kosaničke i trenutno se radi na čišćenju korita reka od nanosa granja i drva i na ojačavanju zaštitnog nasipa.

Na teritoriji Zaječara, u opštini Boljevac, porast vodostaja reke Crni Timok preti da ugrozi domaćinstva u selima Lukovo i Podgorac Timok. Pod vodom se nalazi i oko 500 hektara poljoprivrednog zemljišta na potezu od sela Krivi Vir do zaseoka Podgorac Timok.

U saopštenju se navodi da pripadnici Sektora za vanredne situacije ministarstva unutrašnjih poslova vrše konstantno nadgledanje terena.

(Beta/Ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)