Po njegovim rečima oni su u Drugom svetskom ratu ustali protiv zločina nad jevrejskim i srpskim sugrađanima.

"Moje neizmerno uzbuđenje zbog ovog priznanja proizlazi iz dubokog osećaja da ova stara porodična priča nije u meni živa samo zato što afirmiše opšteljudske principe, već i zato što moje razumevanje događaja u savremenom svetu čini istorijski živim. To je osećanje opasnosti kakvoj nas je redovno izlagalo međusobno nerazumevanje", rekao je predsednik generalne skupštine UN, primajući medalju od ambasadora Izraela u Beogradu Josefa Levija.

Muzej holokausta Jad Vašem doneo je odluku da se Nurija i Devleta Pozderac i Vojislav Knežević posthumno nagrade medaljom "Pravednik među nacijama" zbog spasavanja Jevreja u Drugom svetskom ratu.

Napominjući da on lično ničim nije zaslužio to priznanje pošto nije bio ni rođen u to vreme, Jeremić je na svečanosti u Beogradskom dramskom pozorištu ocenio da to što Izraelci taj čin ni posle 72 godine nisu prepustili zaboravu, već su ga ubeležili u istoriju, predstavlja poruku da smisao života na prostoru bivše Jugoslavije ne treba tražiti samo u pamćenju preživljenog zla, već i dobra.

To transgeneracijsko balkansko iskustvo, prema Jeremićevim rečima, nepogrešivo svedoči kako je među našim narodima pobeda saradnje, empatije i solidarnosti nad međusobnim nanošenjem zla redovno otvarala godine prosperiteta za sve koji naseljavaju ovaj deo Balkana.

"S druge strane, kad god su prevladali nerazumevanje i vera da se može postići dobro za svoj narod na račun onog drugog, ceo region, bez izuzetka, zapadao je u regresiju, siromaštvo i gubitak državne samostalnosti", naglasio je Jeremić.

"Kao posledica onoga što nam se dogodilo, mi danas nemamo ovde praktično nijedan narod koji je zadovoljan svojim položajem, i imamo skoro sve iz čijih dubina se tako često čuje kako je za zlo koje im događa krivac onaj drugi, koji živi pored njih."

Jeremić je podsetio na misao pisca Ive Andrića da je "međusobna upućenost naših naroda jednih na druge redovno bivala prva stanica na putu do slobode i prosperiteta, a naše omraze uvek prvi korak ka njihovom gubljenju".

On je upozorio da budućnost Balkana, "pod uticajem nekih moćnih krugova", pokušava da se svede na komadanje nečijeg nacionalnog i državnog prostora, ukazujući da se u čitavom regionu pojavio niz nestabilnih društava, kulturna regresija i opasnost od povratka u siromaštvo.

"U najvećem delu balkanskih elita, nažalost, ne vidimo razumevanje te opasnosti. Često ga neki ne vide ni kod nas, posebno kada veruju kako je upravo komadanje države temeljac boljitka za sve, nazivajući to prihvatanjem realnosti", kazao je Jeremić.

Istorija i antropologija, prema njegovim rečima, pokazuju da narodi koji ne razumeju realnost nestaju u vihoru istorije, ali da nestaju i oni narodi koji se prepuste postojećem stanju, ničim ne nastojeći da ga izmene.

"Samo oni koji mogu da spoznaju realnost i u sebi pronađu snage da rade na njenoj promeni u zajedničku korist, mogu se nadati slobodi i napretku", naglasio je Jeremić.

Narodi Balkana, rastrzani između rđave realnosti i rizičnog sna o idealnom, danas gledaju u budućnost, koja će, kako je ocenio Jeremić, biti obeležena najvećim promenama na svetskoj sceni u poslednjih sedam decenija.

"Onaj ko ih ne bude uočio platiće cenu svojoj kratkovidosti, onaj ko napravi korak pre vremena, platiće cenu svog nestrpljenja", upozorio je on i dodao da neće pogrešiti samo onaj ko bude dovoljno uporan i samosvestan zahtevajući pravdu za sebe, ali istovremeno i dovoljno širok, zahtevajući je i za sve ostale.

Medalja "Pravednik među nacijama" je najviša počast koju izraelska država, u ime jevrejskog naroda, ukazuje nejevrejima koji su rizikovali život kako bi spasili Jevreje od sigurne smrti.

(Tanjug foto Medija centar Beograd)