"Na dan 16. januara presretanjem komunikacija ostvaren je uvid u sadržaj na 1.325 telefonskih linija i internet adresa, što je upola manje nego na isti dan prethodne godine, kada je bilo presretanja komunikacija na 2.740 linija. Danas se BIA kreće u tim okvirima i teško da se može očekivati smanjenje tog obima uz ovaj stepen angažovanja Agencije", rekao je šef kabineta direktora Bezbednosno-informativne agencije (BIA) Jovan Stojić beogradskim "Večernjim novostima".

"Novosti" pišu da je BIA jedina koja je javno izasla sa podatkom koliko linija prisluškuje i ubuduće će verovatno jednom godišnje objavljivati aktualne brojke.

Broj ljudi 'na obradi' MUP daleko je veći, što pokazuje informacija poverenika za zaštitu podataka Rodoljuba Šabića: samo kod jednog telefonskog operatera za godinu dana evidentirano je više od 270.000 uzimanja listinga. Kada se ovo pomnoži sa brojem operatera, proizlazi da se uvid ostvaruje u milion listinga. Iza dve trećine zahteva stoji MUP, pišu "Novosti".

Pored toga što bez odluke suda ne može da ostvaruje uvid u prisluškivane komunikacije, BIA već duže vreme to ne može ni kada je reč o telefonskim listinzima, a odnedavno to ne mogu ni Vojnoobaveštajna agencija ni Vojnobezbednosna agencija, posle izmene zakona.

(Beta, ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock/MONDO)