• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Traže praćenje "antisrbizma" na Facebooku

Izvor SRNA

Međunarodna inicijativa za praćenje antisrbizma pokrenula je peticiju koja se tiče društvenih mreža.

Peticijom se traži da na društvenoj mreži Facebook bude dozvoljeno praćenje antisrbizma.

"Našu objavu "Facebook zabranio borbu protiv govora mržnje" preneli su novinska agencija SRNA, te drugi mediji i blogovi iz regiona - 'Glas Rusije', 'Kurir', 'Telegraf', 'Smedija', 'Glas Srpske', 'Pres', 'Nezavisne novine', 'Indeks.hr' i mnogi drugi. Međutim, stranica je i dalje blokirana, pa smo kao sledeći vid borbe pokrenuli peticiju", saopšteno je iz ove inicijative.

Međunarodna inicijativa za praćenje antisrbizma poručuje Facebooku da je nečuveno da govor mržnje bude dozvoljen, a zabranjena borbe protiv njega.

"Uraditi to u ime politike protiv govora mržnje - još je gore. Ovakvim akcijama se zajedno borimo za poštovanje srpskih žrtava i srpskih prava. Nema borbe - nema poštovanja!", navodi se u saopštenju.

Više podataka o peticiji može se naći na internet adresi:antiserbism.com

Međunarodna inicijativa za praćenje antisrbizma ranije je ukazala da se na Facebooku slobodno mogu objavljivati fotografije žrtava ustaškog logora "Jasenovac", sa popratnim tekstom: "Srbi - savršeni kao gnojivo".

Direktor Kulturno-istorijskog centra u Novom Sadu i tvorac Inicijative Andrej Fajgelj rekao je da je ova asocijacija snimila tu "publikaciju" i objavila je na svojoj stranici uz kritiku.

On ističe da je apsurd da je, u ime govora mržnje, Facebook stranicu Inicijative blokirao, a kritikovanu - ostavio. "Žalili smo se na odluku Facebooka pre više od mesec dana, ali naša stranica je do danas zabranjena", kaže Fajgelj.

Takođe, na Twitteru se mogu pronaći slogani tipa: "Mrzim Srbiju i njen narod", koji je, prema rečima Fajgelja, donedavno bio najpopularniji hashtag u regionu.

"To je otvoreni rasizam, posebno kada se sa tom ključnom rečju objavljuju fotografije leševa sa natpisom iz serije 'Srećan sam kada vidim mrtve Srbe'", kaže on.

Međunarodnu inicijativu za praćenje antisrbizma 2011. godine osnovala je grupa volontera iz Srbije, regiona i srpske dijaspore, na čelu sa Andrejom Fajgeljom, docentom Univerziteta u Kragujevcu. "Organizacija okuplja naučne radnike, umetnike, novinare, građanske i političke aktiviste", navodi se u tekstu koji je objavio RTS.

Na adresu organizacije uvek je moguće prijaviti antisrbizam, bilo gde u svetu, ali i antisrbizam koji postoji u domaćim medijima.

Članovi organizacije su posebno ponosno na intervenciju u slučaju reportaže španske RTVE o Maksu Luburiću, zapovedniku Jasenovca, u kojoj nije bilo srpskih žrvtava.

MIPA je između ostalih slučajeva reagovala i povodom filma Anđeline Džoli "U zemlji krvi i meda", kao i povodom govora mržnje Gerta Filkinga, švedskog radio voditelja, navodi RTS u tekstu od prošle godine.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

BARBY

Ispada da smo mi krivi za sve, pa nas svi blate, a ima mnogo gorih ljudi od nas. Srbi su dobar narod.

special image