Pomoć je poslata nakon molbe Eparhije raško-prizrenske i kosovsko-metohijske.

Napominjući da će tu prehrambenu pošiljku koristiti šest narodnih kuhinja sa više od 1.800 korisnika, od kojih je oko 80 dece, predsednik vojvođanske vlade Bojan Pajtić je istakao da pokrajina na taj način pomaže u prvom redu najugroženijima, onima koji su u enklavama van severnog dela Kosova i Metohije.

On je, prilikom ispraćaja kamiona s brašnom, podsetio da je u proteklih šest godina vojvođanska vlada izdvojila više od 10,5 miliona dinara za pomoć našem narodu na Kosovu i Metohiji u namirnicama, sredstvima za higijenu, građevinskom materijalu i drugoj robi.

Pajtić je obećao da će biti nastavljena podrška iz Vojvodine našem narodu na Kosovu i Metohiji, u skladu sa njihovim potrebama i zahtevima, dodajući da bi u te humanitarne akcije trebalo uključiti širi krug subjekata, pre svega onih iz privrede jer, kako je ocenio, snabdevanje tih područja nije stalna niti je stabilna.

Predsednik pokrajinske vlade je naglasio da bi trebalo stvarati i uslove kako bi se srpskom narodu na Kosovu i Metohiji pronašla i otvorila tržišta za plasman njihovih proizvoda, što bi im obezbeđivalo egzistenciju i omogućilo opstanak na tim prostorima.

Koordinator Eparhije raško-prizrenske i kosovsko-metohijske Đorđe Jovanović zahvalio je na toj značajnoj pomoći vojvođanske Vlade srpskom narodu na Kosovu i Metohiji i dodao da im je to velika podrška da "ostanu i opstanu" na svojim ognjištima.

"Mi već 12 godina pokušavamo da obezbedimo taj jedan topli obrok najugroženijima na Kosovu i Metohiji, ali nemamo stalnog donator i to nam je najveći problem", rekao je Jovanović novinarima.

On je napomenuo da je brašno najdeficitarniji prehrambeni proizvod, pa se ta eparhija zato obratila vojvođanskoj vladi za pomoć.

"Godišnje nam je potrebno oko 180 tona brašna, tako da će nam ova pošiljka trajati do jeseni", kazao je Jovanović pozivajući i veće mlinove u Srbiji da se uključe u tu humanitarnu akciju.