Povodom vesti da RTV od 1. septembra prekida emitovanje redovnog programa, rukovodstvo te medijske kuće navelo je u saopštenju da se krajnjim naporima i zalaganjem zaposlenih održava kontinuitet emitovanja radijskog i televizijskog programa po utvrđenim planovima, a slušanost i gledanost i dalje rastu.
"Imajući u vidu da je priliv prihoda od pretplate tokom avgusta gotovo prekinut, menadžment Radio-televizija Vojvodine izražava očekivanje da će Vlada Srbije u najkraćem roku obezbediti rešenje kojim će se proizvodnja programa osigurati, pod istim uslovima, kao i u Radio-televiziji Srbije", navedeno je u saopštenju.
Novinarska udruženja ranije danas su zartažila reakciju države povodom ovog problema. NUNS i NDNV tako traže od Vlade da hitno pomogne Radio-televiziji Vojvodine. UNS se priključuje zahtevu, ali traži da se pomogne i RTS-u.
Nezavisno udruženje novinara Srbije i Nezavisno društvo novinara Vojvodine "zahtevaju od republičke vlade da pod hitno pronađe modus i obezbedi urgentnu pomoć Javnom servisu Vojvodine koji se nalazi u lošoj finansijskoj situaciji.
"Ukoliko ovaj medijski javni servis, zbog ogromnih dugova koji su posledica nebrige državnih organa, drastično redukuje program od 1. septembra kako je to najavljeno što će biti ne samo udarac na medijsku scenu i manjinska prava, nego i poraz države", ukazuju NUNS i NDNV u zajedničkom saopštenju.
Ukazujući da ništa do sada nije učinjeno po pitanju stabilnog finansiranje ove medijske kuće, NUNS i NDNV ocenjuju da je time RTV gurnuta na sam rub opstanka.
Opstanak javnih servisa doveden je u pitanje i izjavama političara o ukidanju pretplate, smatraju NUNS i NDNV, jer su one doprinele da se nivo naplativosti pretplate dodatno smanji.
U posebno lošoj situaciji našala se RTV, jer je rebalansom republičkog budžeta za 2013. godinu, prema stavu NUNS I NDNV, ova kuća diskriminisana.
Dok je za RTS obezbeđeno 2,4 milijarde dinara u vidu pozajmice, Javni servis Vojvodine se nije našao među budžetskim stavkama, napominju NUNS i NDNV.
Udruženje novinara Srbije (UNS), sa druge strane, poziva Vlade Srbije i Vojvodine da bez odlaganja finansijski pomognu javnim servisima- RTS-u i RTV-u, koji posluju u najtežim uslovima od svog osnivanja i da što pre bude donet zakon koji će obezbediti finansijsku nezavisnost javnih servisa.
UNS smatra da u uslovima besparice javni servisi srljaju u tzv. „grčki scenario" (gašenje javnih servisa pa osnivanje novih) što ne bi bilo dobro rešenje, pa očekuje da Vlada zajedno sa menadžmentima RTS-a i RTV-a na vreme obezbedi socijalni program za višak zaposlenih.
UNS ističe da su Vlada i Ministarstvo kulture najodgovorniji što kasni donošenje zakona koji bi osigurao finansiranje javnih servisa.
Istovremeno, vlast je odgovorna što građani sve manje plaćaju pretplatu jer su političari javno obećali da će se u narednih nekoliko godina RTS i RTV finansirati iz budžeta, odnosno da vlast „neće uvoditi nove namete građanima".
UNS apeluje na građane da dok ne bude usvojen zakon koji će regulisati finansiranje javnih medijskih servisa, plaćaju pretplatu, jer na taj način ne samo da izvršavaju zakonsku obavezu, već i ulažu novac u opstanak kvalitetnog informisanja, obrazovanja i očuvanja kulturne baštine naroda.
Poraz Zvezde i čarke na kraju: Crveno-beli sjajno krenuli pa se skroz ugasili
Posle ovog poraza Zvezda je potonula: Efes izbacio crveno-bele iz plej-of slike, pogledajte tabelu Evrolige!
"Krenuli smo dobro, a onda se desio kolaps!": Sferopulos video dva različita tima, zato je Zvezda izgubila
Partizan pronašao novog trenera: Vraća se u Humsku čovek čiju "bombu" pamti Zvezda?
Partizan dobija 3.600.000 evra od Telekoma: Rasim Ljajić se oglasio zbog novog ugovora!