Posle odluke najvišeg državnog vrha da se ni po treći put zaredom ne održi Parada ponosa u Beogradu, NVO i političke partije traže odgovornost i da Vlada hitno obavesti javnost šta će uraditi da se "bezbednosne pretnje" po LGBT populaciju, zbog kojih je zvanično Parada ponosa zabranjena, uklone.

Liga socijaldemokrata Vojvodine je ukazala da je tom zabranom skupa, koji je trebalo da bude održan danas, zapravo "suspendovan" Ustav Srbije.

"Ostavka ministra policije bila bi čin odgovornog čoveka, kao što bi bila očekivana i odluka svakog premijera da takvog ministra smeni", naveo je LSV u saopštenju za javnost.

Ivica Dačić je i predsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova.

Ta stranka je optužila državne organe da se tri godine za redom "povlače pred huliganima koji prete nasiljem, molotovljevim koktelima i različitim terorističkim akcijama", a za sve to vreme MUP Srbije i ostale službe "nisu u stanju da ih evidentiraju i privedu".

"Država 'ne vidi' da zabranjeni Obraz radi i dalje, dok Ustavni sud razmatra nadležnosti Vojvodine, a ne zabranjuje SNP 1389 niti navijačke podgrupe. Skupovi koje su najavljivale organizacije poput SNP 1389, Obraza, trebalo je ovoga puta da budu iskorišćeni za to da država konačno na jednom mestu legitimiše i potraži sve one koji su i ranije pretili rušenjem i paljenjem Beograda", ukazao je LSV.

Dodaje se da je bezbednosna situacija u Vojvodini, a naročito u Novom Sadu odavno "ispod granice podnošljivosti".

Povodom zabrane Parade ponosa oglasila se i Beogradska inicijativa, koja je zatražila da se građanima Srbije kaže koje su to strukture u stanju da nateraju državne organe Srbije da ne poštuju Ustav i zakone, zašto se to zlo, koje ugrožava evropsku budućnost dece toliko godina toleriše i istakla da Beograđane, bez obzira na stav o Prajdu, onespokojava kapitulacija države pred pretnjom nasiljem.

"Ovaj odgovor građani Srbije, a posebno Beograđani, zaslužuju pre nego birokrate u Briselu", naglasila je Beogradska inicijativa u saopštenju.

Inicijativa je ocenila da zabrana Prajda pokazuje da se u nesposobnosti, ili u odsustvu želje da se suoče sa stvarnim inspiratorima, organizatorima i finansijerima onih koji prete Srbiji - Nikolić, Vučić i Dačić ne razlikuju od Tadića, Cvetkovića i Dačića.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić ocenila je danas da je "mini parada" pokazala da većina građana Srbije nema ništa protiv da se jedna takva manifestacija održi i da oni, kako je rekla, razumeju da parada nije tu da se promoviše određeni stil života, već da se ukaže na probleme LGBT populacije.

"Mislim da velika većina građana razume da Parada nije tu da se promoviše određeni stil života nego da se jasno stavi do znanja sa kakvim se oblicima diskriminacije i problemima u svakodnevnom životu susreću osobe koje pripadaju LGBT populaciji i u tom smislu je mini parada pokazala da je to upravo tako", rekla je Petrušić za B92.

Na pitanje da li su huligani pobedili državu, Petrušić je rekla da nema tih huligana koji mogu pobediti državu, koja je to mnogo puta pokazala u drugim prilikama. Međutim, kako tvrdi, činjenica je da su državni organi i oni koji su dužni da otklone sve bezbednosne pretnje dozvolili da ekstremističke grupe ojačaju.

Zaštitnik građana Saša Janković izjavio je danas Tanjugu da je vlast u Srbiji činom zabrane održavanja Parade ponosa, zapravo, donela iskrenu odluku, koja tačno odražava kako stanje u našem društvu, tako i stanje u našim institucijama.

"U društvu imamo podelu, možda čak zabunu i zbunjenost oko nekih osnovnh vrednosti, ali u institucijama nemamo ni dovoljno sange, ni spremnosti, da se  sva ljudske prava zagarantovana Ustavom u potpunosti zaštite i stvare", rekao je Janković i dodao da je sada postalo jasno u kom pravcu bi trebalo da razvijamo naše institucije i konsolidujemo naše vrednosti, a to je u pravcu poštovanja različitosti u  društvu.

Komentarišući rad sektora bezbednosti, kada je u pitanju održavanje Parade ponosa, Janković je rekao da je pitanje javnog okupljanja -  pitanje humane bezbednosti, što je osnovni zadatak sektora bezbednosti.

Janković je ocenio da sektor bezbednosti u Srbiji nije u potpunosti spreman da zaštiti građane na ulici, jer manjinske grupe ne mogu slobodno da izražavaju svoje stavove, niti da se javno okupe.

Prema njegovim rečima, bezbednost građana se sve više vraća na koncept klasične državne bezbednosti, odnosno, bezbednosti uskog kruga ljudi koji čine državni vrh, a da  se ostali nedovoljno štite.

Kuća ljudskih prava i demokratije zatražila je danas, povodom zabrane Parade ponosa, hitnu sednicu Odbora za bezbednost Skupštine Srbije zbog priznanja nadležnih institucija da nisu u stanju da obezbede sigurnost građana.

Kuća ljudskih prava i demokratije je u saopštenju navela da zahteva da Vlada Srbije u narednih nedelju dana izađe s jasnim predlogom mera koje bi dovele do smanjenja socijalne distance i predrasuda u društvu prema LGBT populaciji u Srbiji i omogućile da se sledeća Parada ponosa održi bez problema.