Taj spomenik podignut je 1994. godine ispred Senćanskog groblja u Subotici, u znak sećanja na nevine civile koji su pobijeni 1944. i 1945. godine u tom gradu i njegovoj okolini.

"Zaprepašćen sam onim što se desilo sa spomenikom. Krađa te biste ima i drugačiju poruku, sem prisvajanja materijalne koristi. Zato treba istražiti da li iza svega postoji i političko-ideološka nit", kazao je Pastor.

On je zatražio da Vlada Srbije konačno realizuje dato obećanje i da donese uredbu kojom će i formalno-pravno staviti van snage odluke s kraja Drugog svetskog rata, kada su ljudi kolektivno osuđivani zbog pripadnosti pojedinoj naciji.

"Uredba bi bila jasan signal prema društvu u Srbiji kakav odnos vlada ima prema tim stradanjima", rekao je Pastor.

On je pozvao predstavnike Vlade Srbije da 2. novembra dođu u Suboticu i zajedno sa potomcima žrtava obeleže stradanje nevinih civila.

Pastor je ocenio da krađa spomenika "Ptica slomljenih krila" narušava proces normalizacije odnosa između Srba i Mađara, Mađarske i Srbije, koji su ove godine značajno unapređeni.

Podsetio je da su se ove godine u mestu Čurug u Vojvodini nevinim žrtvama rata, bez obzira na njihovu nacionalnost, poklonili srpski i mađarski predsednici, Tomislav Nikolić i Janoš Ader, čime je učinjen veliki korak napred u prevazilaženju teških tema iz prošlosti dva naroda.

Podsetio je i da je Skupština Srbije ove godine donela Deklaraciju o osudi kolektivnog zločina.

"Ne mogu da zamislim da se taj proces normalizacije može prekinuti zbog akcija kao što je krađa spomenika. Srbija mora da pošalje jasne signale da to nije ponašanje koje se može u ovom društvu tolerisati", poručio je Pastor.

Subotička policija je saopštila da traga za počiniocima krađe spomenika "Ptica slomljenih krila".