Zlatnu medalju za hrabrost Miloš Oblić praunuku Diane Budisavljević, Leonardu Rašici, uručio je predsedsednik Komisije za odlikovanja Oliver Antić.

Neko u tom najgorem od svih vremena, vremenu antiprava, kada je zločin bio vrlina u NDH, spasao jedno dete zaslužio je orden, a spasiti 12.000 dece - tu prestaje svaka priča i svaka reč. To je anđeoski posao", rekao je Antić prilikom uručenja medalje u zgradi Predsednika Srbije na Andrićeveom vencu.

Rašica je istakao da se oseća počastvovano, jer je reč o veoma važnoj inicijativi.

"Ovo je veoma važno, ne samo zato što smatram da Diana ovo zaslužuje, već i zato što svet zaslužuje da zna o njenom radu, delovanju u zaslugama. Sve više ljudi treba da zna o ovome i da bude inspirisano njenim primerom" rekao je Rašica.

Podsetivši da je za herojsko delo Diane Budisavljević i Srpska pravoslavna crkva, kao i premijerka RS Željka Cvijanović, Rašica je istakao da bi to trebalo da podstakne i Austriju, zemlju gde je Diana Budisavljević rođena, da postupi na isti načina.

"Srbija će uvek imati posebno i najvažnije mesto, jer je pionir u prepoznavanju njenog herojstva", zaključio je Rašica.

Diana Budisavljević rođena je 1897. godine u Insbruku, a u periodu od 1942. do 1945. godine, kako je naveo Antić, učestvovala je spasavanju 12.000 sprske dece iz logora na teritoriji NDH, kao i logora Grad i Gornja reka

Time su sprska deca ne samo spasena sigurne smrti, već su i sačuvasni i njihova vera identitet i poreklo.

Diana Budisavljević je vodila dnevnik i kartoteku sve spasene dece, koja je sadržala njihove podatke, fotografije i relevantna dokumenta, kako bi se sačuvao njihov identitet i kako bi, njihove porodice, mogle da ih pronađu po završetku rata.

Diana Budisavljević bila je rođaka Jovanke Broz, a umrla je u Insbruku, u Austriji 1978.godine.