"Svima koji su došli u 'Kulturnu razmenu' ili kojima je popravljen bicikl u 'Bajk kuhinji', želimo da kažemo da je bilo sjajno živeti u Novom Sadu nekoliko poslednjih godina i da je sjajno iskustvo upoznati toliko divnih ljudi", reči su "oproštajnog pisma" Novom Sadu Sajmona Vilsona sa njegove Facebook stranice.

Vilson (31), Amerikanac koji je u Srbiju došao da živi sa ženom Grkinjom Evdoksija Seitanidou (32) i troje dece, iz Novog Sada i Srbije, "verovatno zauvek", odlazi zbog problema sa vlastima.

Ti problemi su, pak, samo posledica prozivki koje su pojednici uspešno plasirali u delu javnosti i društvenih mreža, koje su pravno okončane izbacivanjem iz zemlje i zabranom ulaska zbog tehnikalija iz srpskog zakona za strance.

Cela priča je, kao što smo pisali, počela kada su jednom novosadskom internet sajtu porodica Vilson i članovi udruženja prokaženi kao članovi sekte "Familija", sumnjivi misionari i sl.

Usledile su neprijatnosti poput razbijanja prozora i maltretiranja da bi Srbija sa Vilsonovima stvar pravno završila tako što im je "nađeno" da nisu u roku prijavili promenu adrese u roku od 24 sata i da su "otvorili firmu" a imaju turističke vize a ne radne vize.

Presudom Prekršajnog suda u Novom Sadu, Vilson je oglašen krivim i osuđen na novčanu kaznu u iznosu od 15.000 dinara. Zbog toga mu je, shodno Zakonu o strancima, otkazan boravak u Republici Srbiji i zabranjen povratak u našu zemlju, do 31. marta 2015. godine.

Poprilična podrška širokogrudih građana Srbije koju su dobijali preko Facebooka, a dobijaju i dalje nakon "oproštajno pisma", nije im pomogla protiv hladne pravno održive odluke države.

Pored mnoštva ne baš biranih reči upućenih na adresu onih uskogrudih, Vilson je u svom "pismu Novom Sadu" u kom je "otvorio dušu" napisao da je "svako ko koristi religiju ili politiku da kontroliše druge veliki seronja a svako ko dozvoljava da bude kontrolisan i manipulisan ili suviše lenj da misli svojom glavom - idiot".

Kao dela govore vieš nego reči, poentira Vilson, neće bit da je on - koji je sa 17 godina došao u Evropu da bi se volonterski bavio socijalnim i humanitarnim radom, da bi obučen kao klovn uveseljavao klince u školama i odeljenjima za rak, dovodio bendove i organizovao koncerte, besplatne radionice i festivale, oženio s i dobio troje predivne dece, uložio sopstveni novac u socijalni posao i otvorio u Srbiji prvi Bajk kičen - taj koji bi trebalo da menja svoje vrednosne stavove.