• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ANEM: Neregularan konkurs za TV dozvole

Izvor Tanjug

Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) tvrdi da postoje brojne neregularnosti u pogledu raspisivanja javnog konkursa za dodeljivanje dozvole za emitovanje TV programa.

"ANEM protestuje zbog raspisivanja Javnog konkursa za dodeljivanje dozvole za emitovanje TV programa za teritoriju Republike Srbije, uprkos tome što nisu ispunjeni ni formalni ni materijalni uslovi koje predviđa Zakon o radiodifuziji", navodi se u saopštenju ANEM-a.

Kako se tvrdi, taj postupak RRA ugrožava pravnu sigurnost, jer se "nezakonito i na silu" raspisuje javni konkurs koji, "fundamentalno narušava stanje na medijskom tržištu i obmanjuje buduće učesnike na konkursu, s obzirom da nije jasno da li će zaista dobiti dozvolu za nacionalno pokrivanje".

Iz ANEM-a navode i da su danas, imajući u vidu da javnost ima opravdani interes da zna sve pojedinosti koje prate raspisivanje javnog konkursa, uputili RRA Zahtev za pristup informacijama od javnog značaja.

Javni konkurs RRA za izdavanje dozvole za emitovanje televizijskog programa za područje cele Republike objavljen je 25. oktobra u dnevnom listu "Politika".

Rok za podnošenje prijave na javni konkurs zajedno sa propisnom dokumentacijom je 60 dana od dana objavljivanja konkursa.

Navodi se i da je rok za donošenje odluke o celovitoj dozvoli za emitovanje programa 90 dana od dana objavljivanja liste prijavljenih na konkurs. Dozvola za emitovanje programa, kako se navodi u konkursu, izdaje se na period od osam godina.

Nacionalnu televizijsku frekvenciju koja je ostala upražnjena gašenjem TV Avala nije dodeljena početkom avgusta tada zaintersovanim televizijama - Nova i Kopernikus Svet plus 3, jer nijedan od dva kandidata nije dobio dovoljan broj glasova članova Saveta RRA.

Te televizije su se žalile, a Savet RRA je 13. septembra odbio oba prigovora.

ANEM je u saopštenju zatražio od RRA da objasni koji je pravni osnov za raspisivanje javnog konkursa kada, kako tvrde, Pravilnik o planu raspodele stupa na snagu tek 2. novembra ove godine.

"Da li je 21 frekvencija koja je navedena u konkursu zaista dovoljna da obezbedi pokrivenost TV signalom za 60 odsto stanovništva Republike Srbije na način kako to zahteva Zakon o radiodifuziji?", navode iz ANEM-a.

Iz te organizacije su upitali i kako je moguće da se u oglasu za javni konkurs nađu i frekvencije koje, kako navode iz ANEM-a, po zvaničnom registru Republičke agencije za elektronske komunikacije, nisu slobodne, odnosno za koje su izdate dozvole za radio stanicu koje ističu 16. juna 2015. godine, a čiji je nosilac JP Emisiona tehnika i veze.

U saopštenju se navodi i da su se u konkursu našle frekvencije koje su nekad pripadale emiterima Super TV iz Subotice, koja je emitovala program za teritoriju AP Vojvodina, i TV Zona iz Niša.

Iz ANEM-a postavljaju pitanje zašto za te frekvencije nisu raspisani konkursi za regionalno, odnosno lokalno pokrivanje, a imajući u vidu zakonske obaveze RRA da raspiše konkurs kada frekvencije postanu slobodne.

ANEM tvrdi da su od oduzimanja dozvole nacionalnom emiteru, u oktobru prošle godine, ceo proces raspisivanja javnog konkursa pratile brojne kontroverze, kao i da je "insistiranje RRA da raspiše prethodni neuspešni javni konkurs dovelo u pitanje nastavak procesa digitalizacije ali i evropske integracije zemlje".

Zamenik predsednika Saveta RRA Goran Karadzić rekao je pre nekoliko dana Tanjugu da se konkurs koji je RRA raspisala za izdavanje dozvole za emitovanje televizijskog programa za područje cele Republike, odnosi na proširenje procesa digitalizacije i na mogućnost dodele dozvole za televiziju sa nacionalnom pokrivenošću.

Karadžić je rekao da je, u skladu sa pozitivnim zakonskim  propisima, formirana nova mreža frekvencija od nacionalne frekvencije koju je koristila "Avala" i slobodnih frekvencija drugih emitera koji su prestali sa radom.

"Deo te nove mreže frekvencija biće iskorišćen za nastavak procesa digitalizacije, a s obzirom da je konkurs javan, za emitovanje programa se mogu javiti sve zainteresovane televizije iz zemlje ili iz inostranstva", rekao je on.

Potpredsednik vlade i ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić potpisao je 23. oktobra Pravilnik o utvrđivanju plana raspodele frekvencija za analogne FM i TV radiodifuzne stanice na teritoriji Srbije.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image