Nije poznato da li je Mišković otputovao, o čemu je odlučivano, da li je ukinuta odluka o obezbeđenju prisustva, da li je mera privremena ili trajna.
Pravilo je da se sve odluke dostavljaju strankama, ali to u ovom slučaju nije učinjeno, rekao je Radisavljević.
Posle odluke sudije Specijalnog suda Vladimira Vučinića da Miškoviću privremeno vrati pasoš radi puta u London u javnosti je otvoreno pitanje zašto o njoj nije bio obavešten tužilac za organizovani kriminal, a zakon i praksa govore da takvu obavezu sudija u ovom slučaju uopšte nije imao.
Predsednik Vrhovnog kasacionog suda i Visokog saveta sudstva Dragomir Milojević rekao je Tanjugu da za odluku o privremenom vraćanju pasoša vlasniku Delta holdinga" Miroslavu Miškoviću radi puta u London sudija Vučinić nije bio dužan da traži mišljenje tužilaštva za organizovani kriminal.
"Sudija kome je okrivljeni dao dovoljne garancije da će se vratiti iz inostranstva svoju odluku donosi na osnovu sopstvenog uverenja i ne mora da traži saglasnost tužilaštva", decidan je Milojević, inače dugogodišnji sudija "krivičar".
On je objasnio da sud, kada je Miškoviću pritvor zamenio jemstvom, takođe nije bio dužan da mu pored toga, kao što je učinio, odredi i mere - privremeno oduzimanje pasoša uz zabranu napuštanja boravišta, kao i obavezu javljanja Policijskoj upravi za grad Beograd - PS Savski venac, svakog prvog radnog dana u mesecu.
Dakle, kako je ukazao Milojević, jemstvo od 12 miliona evra u gotovini bilo je dovoljno da mu se dozvoli odbrana sa slobode i da se pusti iz pritvora, a stav sudije je bio, bez obzira na to da li je to tužilaštvo tražilo ili ne, da mu se uz nju odrede i pomenute mere.
U Zakoniku o krivičnom postupku u članu 200 stav četiri piše: "ako okrivljeni ima neodložnu potrebu da putuje u inostranstvo, sud može odrediti da mu se vrati putna isprava, ukoliko postavi punomoćnika za prijem pošte u Republici Srbiji i obeća da će se na svaki poziv suda odazvati, ili položi jemstvo".
U stavu dva istog člana piše da se "u toku istrage obrazloženo rešenje o odredivanju, produzenju ili ukidanju mere donosi sudija za prethodni postupak, a posle podignute optuznice predsednik veća, a na glavnom pretresu veće. Ako meru nije predlozio javni tuzilac, a postupak se vodi za krivično delo za koje se goni po sluzbenoj duznosti, pre donosenja odluke će se zatraziti misljenje javnog tuzioca".
Međutim u ovom slučaju ne radi se ni o određivanju, produženju ili ukidanju mere zabrane napuštanja boravišta i vraćanja putne istrave, već o njenoj privremenoj susprenziji - vraćanje pasoša samo za tu svrhu - put u London.
Da li je Mišković već otputovao ili nije - javnosti nije poznato, ali to mu je u svakom slučaju prvo putovanje van Srbije od kad mu je, krajem jula, oduzet pasoš kao mera predostrožnosti da ne pobegne iz zemlje, jer je protiv njega krivični postupak u toku.
Miškoviću je 14. novembra počelo suđenje zbog optužbi da je sa saradnicima oštetio putarska preduzeća za više desetina miliona evra, a nastavak je zakazan za 26. decembar, do kada u svakom slučaju mora da se vrati u Beograd ukoliko ne želi da mu propadne jemstvo od 12 miliona evra i automatski aktivira mera pritvora, i da se za njim raspiše crvena međunarodna poternica s nalogom za hapšenje.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Mondo ukrštenica za 26. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
Sloboda Mićalović ima povrede glave: Otkriveno stanje poznate glumice nakon tuče u Zemunu