Od ministra se traži i da, ne zadirući u prava novinarske profesije, stane u zaštitu interesa javnosti i građana.

"Znamo da ne možete sprečiti tabloidizaciju medija, ali je Vaša, i dužnost Vašeg ministarstva, pre svih drugih, da učinite sve da zaustavite tabloidizaciju Srbije", navodi se u otvorenom pismu upućenom ministru koje su, između ostalih, potpisali Slaviša Lekić, Svetislav Basara, Sonja Biserko, Aida Ćorović, Sergej Trifunović, Vukašin Obradović, Vlado Georgijev...

U otvorenom pismu se navodi da je u Srbiji gotovo postala praksa da mediji "gaze" tri etička principa - saopštavanje istine, poštovanje ljudskog dostojanstva i nenasilje.

"Svuda u normalnom svetu ideal novinarstva usredsređen je na traganje za informacijama i zasnovan na posvećenosti tome da se događaji i lica tretiraju pravedno i nepristrasno, uz uvažavanje humanosti i dobrobiti zajednice", navodi se u otvorenom pismu.

Navodi se da Srbija, kao i mnoge razvijene zemlje, ima kodeks ponašanja štampe koji je izveden iz prava na slobodu govora, na privatnost i zaštitu ugleda, ali i zakonske odredbe o kleveti.

Takođe, kako se navodi u saopštenju, u Deklaraciji o pravima i obavezama novinara Evropske zajednice, ističe se da prava i dužnosti novinara proističu iz prava javnosti da bude informisana o događajima i mišljenjima, što zapravo znači da novinari stiču slobodu da deluju - služeći se interesima javnosti.

"Smatramo da je Vaša obaveza da reagujete i, ne zadirući u prava novinarske profesije, stanete u zaštitu interesa javnosti i građana, pre svega, bez obzira kog oni pola, vere ili političkog opredeljenja bili", zaključuje se u pismu ministru kulture. Pismo u celini možete pročitati OVDE.