• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Užice:Alge u čaši nisu prirodni fenomen nego nemar

Izvor MONDO/Agencije

Stranka Zeleni Srbije saopštila je danas da zagađanje vode u Užicu nije prirodni fenomen niti elementarna nepogoda, kako je predstavljeno u javnosti, nego posledica neodgovornosti nadležnih. Vodovod počinje tretiranje vode u ponedeljak.

"Jedini uzrok cvetanja algi vrste Planktothrix rubescens u ovoj količini može biti neravnoteža ekosistema jezera, izazvana zagađenjem organskog porekla u većim količinama", naveli su Zeleni Srbije.

Ta stranka je istakla da se na osnovu toga može zaključiti da ekološka inspekcija, kao i vodoprivredna, komunalna i zdravstvena inspekcija nisu radile svoj posao.

"Nadležne službe hitno moraju istražiti šta je izvor zagađenja - nitrati, nitriti, fosfati... i hitno zaustaviti dalje zagađivanje. Samo na taj način bi se ponovo uspostavila ekološki prihvatljiva ravnoteža, a učešće algi u vodi vratilo na prihvatljiv nivo, i za vodosnabdevanje i za zdravlje naših građana", naveli zu Zeleni.

U Užicu je zagađena hidroakumulacija Vrutci iz koje se taj grad snabdeva vodom.

Zeleni Srbije apelovali su na republičku i lokalnu vlast da hitno počne rad na uspostavljanju sistema ekološke kontrole i prevencije "a ne da se incidenti skrivaju i javnost obmanjuje".

"Ekološka istina je prvi korak do rešenja, a zagađenje vode u Srbiji je jedan od najvećih ekoloških problema. U oblasti zaštite voda Srbija još uvek nije donela kvalitetnu i primenjivu zakonsku regulativu, što samim tim eliminiše i neophodnu infrastrukturu", naveli su Zeleni Srbije.

Zaštite životne sredine je najskuplja oblast, ali je i najvažnija za rešavanje, jer ima dalekosežne implikacije na zdravlje stanovništva, dodaje se u saopštenju te stranke.

"Ako ne otpočnemo rešavanje tih problema, nećemo ispuniti uslove iz pregovaračkog poglavlja 27, koje se odnosi na zaštitu životne sredine. U ovom stanju, nismo odgovorni ni svojim građanima i građankama, niti smo spremni za EU", saopštili su Zeleni Srbije.

Nadležni nešto već preduzimaju. Kako je najavljeno, užički Vodovod će početi sa hemijskim prečišćavanjem vode sa akumulacije Vrutci od ponedeljka, 30. decembra, kako bi se poboljšao kvalitet vode i neutralisalo prisustvo algi u vodi.

"U ponedeljak ćemo početi sa ugradnjom uređaja na crpnoj stanici u Turici i doziranjem hemikalija u narednih 48 sati. Kada dobijemo čistu vodu u Fabrici vode, počećemo sa sanacijom vodovodne mreže, ali ne znam koliko će to trajati", izjavio je danas tehnički direktor ovog preduzeća Dragoljub Kostić.

On je na konferenciji za novinare napomenuo da je ovo samo prelazno rešenje i da će oprema koštati 5.000 evra, a tretiranje vode hemikalijom 400 evra dnevno, prenose beogradski mediji.

Kostić je rekao da je alga koja se nalazi u jezeru Vrutci vrlo nepredvidiva.

"Prema mišljenju stručnjaka, alge su verovatno bile i ranije u jezeru, ali na većim dubinama. Sada su zbog suše ove i prethodne godine, one prvo promenile boju iz modro-zelene u crvenkastu i zbog klimatskih uslova pojavile se na površini. Može se desiti da se one povuku za mesec dana, a mogu ostati u jezeru i narednih godina", rekao je Kostić.

Šef proizvodnje vode u Vodovodu, Jelenko Kurćubić, objasnio je da će voda biti tretirana hlor-dioksidom, sredstvom koje je efikasnije od hlora i čija je primena pouzdana i efikasna, ali i skupa, a primenjuje se za prečišćavanje vode u Kruševcu.

Zamenik gradonačelnika Užica Vidoje Drndarević, koji je na čelu Štaba za vanredne situacije, rekao je da će, pored postojećih 20-tak, od večeras u gradu biti postavljeno još 13 stacionarnih cisterni za snabdevanje građana vodom za piće.

Direktor Zavoda za javno zdravlje Biljana Mijović naglasila je da Užičani ne treba da budu previše zabrinuti, jer najtoksičnijeg produkta algi - mikrocistina LR ima u količini manjoj od jedan, što je zakonom dozvoljeno i bezbedno za zdravlje ljudi.

Zabrana korišćenja vode za piće i spremanje hrane uvedena je u Užicu u četvrtak, 26. decembra uveče.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Lila

kakvi će biti nusproizvodi reakcija hlor dioksida i algi u ovim količinama i njihovih metabolita i ko će u vodi na česmi analizirati i šta će analizirati od materija koje takođe mogu biti toksične i kancerogene, da li će se pri tretmanu osloboditi veće količine mikrocistina i da li se on uklanja u reakciji sa hlor dioksidom- dezinfekcionim sredstvom ?

wer

Niko nije radio svoj posao i znaju sta nije njihov posao....drzavna sluzba....

Misa

Bravo majstori pogledajte u srbiji svakih 100 metara otpad-nema prljavije zemlje u evropi a i naroda nazalost,sve nam je prljavo i musavo a mi samo jos vise zagadjujemo!

special image