Prema rečima pejzažnog arhitekte iz Direkcije za upravljanje i razvoj Banje Koviljače Branka Miloševića, najveći problem je što su drveće napali trulež i gljive.

U parku je pre četvrt veka bilo 1.660 stabala, naveo je on i dodao da je danas, od preostalih 960, većina bolesna i da pedesetak suvih treba poseći.

"Drvo iznutra truli i najčešće strada pod teretom snega. Dešava se da stablo nema suvih grana, ali mu truli koren i može ga izvaliti i slabiji vetar", rekao je Milošević za lokalne medije.

U parku je još 1987. registrovan napad potkornjaka, insekta koji se uvlači u deblo i jede ga iznutra.

U najvećoj meri napadnuti su borovi, koji su podložniji štetočinama a kako se tada nije ništa konkretno preduzelo, ova stabla su pri kraju životnog veka.

U poslednje vreme Direkcija za upravljanje i razvoj Banje Koviljače, počela je obnovu i ulepšavanje parka.

"Postavljen je sistem za navodnjavanje zelenih i površina pod cvećem, pokrenuta je rasadnička proizvodnja, planira se sadnja 30.000 sadnica različitog cveća - vrsta kojima odgovaraju uslovi staništa, kako se to ne bi više dešavalo", naveo je Milošević.

Gornji deo parka je pod šumom - grabom, cerom i bukvom, a u donjem delu raste više od stotinu vrsta, 30 četinarskih, 49 lišćarskih i oko 30 vrsta žbunja, među kojima su i retke vrste jedinstvene u Srbiji.