Savez samostalnih sindikata Crne Gore raspoložen je da proda svojih 714 kvadrata u beogradskom Domu sindikata Ministarstvu spoljnih poslova Crne Gore, potvrdio je za "Novosti" portparol SSSCG Zoran Đurišić. Tako bi se rešio nepotrebnih troškova.

"Šef crnogorske diplomatije Igor Lukšić najavio je da bi Vlada Srbije mogla, posle restitucije vile "Crnogorka", da ustupi neki drugi prostor za ambasadu Crne Gore. Druga mogućnost je da ambasada ili konzulat budu smešteni u Domu sindikata. Nisu isključene ni obe varijante", kaže Đurišić.

SSSCG ima 714 kvadrata na prvom spratu ove ogromne zgrade u centru Beograda, i, po Đurišićevim rečima, uknjižen je kao vlasnik. Neko vreme je prostor izdavan, ali je ugovor raskinut i sada su ovi kvadrati balast na leđima crnogorskih sindikalaca. U renoviranje su uložene ogromne pare. Prostor bi rado prodali i u toku su dogovori s vladom u Podgorici.

Ovo je izazvalo revolt sindikata u Srbiji i otvorilo staro pitanje ko je vlasnik zgrade od oko 20.000 kvadrata na Trgu Nikole Pašića. Prema podacima iz katastra, različite sindikalne organizacije raspolagale su sa 2.863 plus 4.012 kvadrata prostora. Procenjena vrednost 4.000 kvadrata koji su ostali posle jugoslovenskog sindikata „u amanet" Savezu samostalnih sindikata Srbije je oko 7,5 miliona evra. Ko je, međutim, vlasnik ne zna se.

Za ovaj prostor, kako nam je potvrdio Branislav Čanak, lider UGS "Nezavisnost" zainteresovani su i hrvatski, slovenački i bosanski sindikat, jer sukcesija sindikalne imovine nikada nije izvršena:

"Crnogorski sindikat je prostor dobio nezakonito od Vlade Srbije pre sedam godina, i to na 99 godina. Pouzdano znam da je Veće SSSS oštro reklo "ne" tom ugovoru, ali to nije uvaženo. Koncesija je data isključivo za potrebe sindikalnog delovanja, što je nonsens jer kako sindikat druge države može da deluje u Srbiji!?"

Po tome, smatra Čanak, crnogorski sindikalci su prostor morali odavno da izgube, jer su ga izdavali. U UGS veruju da SSSCG nikako ne može da proda kvadrate jer nije vlasnik.

Od početka novog milenijuma vršeni su pritisci da se sindikalna imovina podeli sindikatima u Srbiji, ali do toga nije došlo. Na ovome su insistirale i Međunarodna organizacija rada i Međunarodna konfederacija slobodnih sindikata. UGS "Nezavisnost" je odustao, ali ne i ASNS.

"Pitanje podele imovine nikada nije rešeno, a od vlasti nismo dobili ni precizan odgovor ko je uknjižen kao vlasnik Doma sindikata. Svi smo ulagali decenijama u sindikalnu imovinu, pa ne vidim zašto bi je koristio samo jedan sindikat. SSSS ima na hiljade kvadrata širom Srbije koje izdaje. Tim vrućim krompirom nijedna vlada neće da se pozabavi", kaže poslanik Ranka Savić (ASNS).

I Udruženi sindikat "Sloga" najavio je prošle nedelje sudski spor jer se Dom sindikata "neosnovano nalazi u rukama SSSS", navode "Novosti".