Veliki problem, kako kažu učesnici okruglog stola, su ljudi u pravosuđu i policiji koji baš i nisu upoznati sa novinarskom profesijom i zbog toga određen broj sudija i policajaca treba da se specijalizuje u toj oblasti.
Stručnjaci upozoravaju da napadi na novinare mogu da se svrstaju u najekstremniji oblik cenzure. U Srbiji su prošle godine zabeležena 23 napada na novinare, a loša vest je da su u svim slučajevima "izostale" sankcije za napadače.
Državna sekretarka Gordana Predić iz Ministarstva za kulturu i informisanje kaže da Srbija mora da napravi bolje okruženje za novinare, a ne autocenzuru.
"Novinari rade u interesu javnosti i oni su oči demokratiije", istakla je Predić.
Ona je podsetila da su najugroženiji oni novinari koji se bave istraživačkim novinarstvom, ne samo u Srbiji, već i u svetu.
Ekspert Milan Žarković istakao je da Srbija ima "najnesređeniji zakon o veštačanju" gde hitno mora da se uvede red.
Takođe, od ključne važnosti je i pitanje zaštite svedoka.
"Mi nemamo svedoke, jer ne možemo da im pružimo adekvatnu zaštitu", rekao je Žarković.
Miroslav Janković, pravni savetnik Odeljenja za medije Misiije OEBS u Srbiji, rekao je da je u poslednjih osam godina (u regionu OEBS-a) ubijeno 30 novinara, a u 90 odsto slučajeva počinioci nisu kažnjeni.
"Sprovođenje brzih istraga u takvim slučajevima mora da bude prioritet kako počinioci ne bi prošli nekažnjeno. Svaki napad na novinara je napad na demokratiju i to guši slobodu medija", istakao je Janković.
NOVINARI POD ZAŠTITOM POLICIJE
U Srbiji trenutno sa policijskim obezebeđenjem živi četiri novinara, jer su im životi, prema bezbednosnim procenama, ugroženi.
To su Brankica Stanković i Veran Matić (B92), dopisnik "Novosti" iz Loznice Vladimir Mitrić, kao i Tamara Marković Subota (novinarka Blica).
"Ja sam četiri godine zarobljen pod policijskom zaštitom. Nije uopšte ugodno...", rekao je Matić, koji je predsednik Komisije za istraživanje ubistva novinara i predsednik Odbora direktora B92.
On je podsetio da je njegov i slučaj Brankice Stanković povezan. "Tu je reč o akumuliranoj opasnosti, a u takvim uslovima nikako nije lako raditi", rekao je Matić.
Matić je podsetio na ubistva novinara Slavka Ćuruvije, Dade Vujasinović i Milana Pantića i dodao da je od 1991. godine ubijeno još 36 novinara iz Srbije, među kojima je 16 medijskih radnika RTS koji su stradali za vreme bombardovanja i novinari koji su nastradali za vreme rata u BiH i Hrvatskoj.
Nijedno od tih ubistava nije razjašnjeno.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji