• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Direktoru RFZO preti farmakomafija?

Izvor Tanjug

Interesnim grupama i "farmakomafiji" ne odgovara centralizovana nabavka lekova jer onaj kome uzmete 32 miliona evra neće mirovati, rekao je za "Politiku" Momčilo Babić, direktor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.

Babić je naveo da je RFZO zaključio okvirne sporazume sa brojnim dobavljačima i oborio cene bolničkih lekova sa B i C liste, u proseku za 20 odsto.

Babić je rekao da je preko tabloidnih medija stalno izložen dezavuisanju i napadima bez osnova i da mu prete veštačkim nestašicama lekova.

"Ovih dana mi prenose pretnje da će me smeniti preko novog ministra zdravlja Zlatibora Lončara, da će mi 'napakovati' preko državnog revizora Radoslava Sretenovića", rekao je Babić, koji je dodao da mu je savest mirna i da radi u državnom i nacionalnom interesu po programu nove vlade.

Prema njegovim rečima, porodica mu savetuje da se ''čuva'', jer ''oni mogu i fizički da nasrnu''.

U 2014. godini centralizovanom javnom nabavkom obuhvaćene su sve bolnice i domovi zdravlja, dok će iduće godine biti uključene i apoteke, rekao je Babić, koji je istakao da u bolnicama te nabavke vrede 15 milijardi, a u apotekama 32 milijarde dinara.

RFZO je, zahvaljujući centralizovanoj nabavci najskupljih lekova za bolnice, već uštedeo 32 miliona evra samo za ovu godinu, a ta sredstva su u prethodnom sistemu, kako je rekao Babić, ostajala u lancu snabdevanja lekovima, između proizvođača lekova, veledrogerija i zdravstvenih ustanova.

"Proizvođačni su odobravali visoke bonitete veledrogerijama, a one su deo tih boniteta prenosile zdravstvenim ustanovama", rekao je Babić, naglasivši da takav sistem "ne samo da je bio skup, neefikasan i koruptivan, već je doveo i do duga zdravstvenih ustanova prema dobavljačima u iznosu od najmanje 5.7 milijardi dinara, koji je krajem 2012. godine pretvoren u javni dug".

Babić je rekao da se centralizacijom javnih nabavki lekova eliminiše mogućnost korupcije u ovoj oblasti pošto je kriterijum za izbor dobavljača - najniža ponuđena cena.

"Međutim, rizici od korupcije i dalje postoje u drugim oblastima zdravstva kao što su dopunski rad lekara, trošenje sredstava iz budžeta ili donacija, primanja poklona, sukob interesa, liste čekanja, pružanje vanstandardnih usluga, odnos između farmaceutskih kuća i lekara i druge oblasti", zaključio je Babić.

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Doktor

Ovakvom strategijom ce 1000 ljudi u 14 ,15 domacih fabrika ostati bez posla a direktor fonda to naziva pretnjom farmakomafije. Ovo je klasicno skretanje paznje sa pravih problema, meni prete jer mislim na vas a ja unistavam celokupnu domacu farmaceutsku industriju. Samo strani originatorski lekovi ce zadryati cene , domaci proizvodjaci ce spustiti cene za do 50 %.

special image