Predsednik opštine Ćuprija Ninoslav Erić potvrdio je danas Tanjugu da je u tom gradu alarmantna situacija jer preti pucanje brane na Velikoj Moravi.
Odatle su izmešteni ljudi, mehanizacija ne može da priđe a meštani džakovima sa peskom pokušavaju da odbrane branu, naveo je on u izjavi Tanjugu.
Ertić kaže i da su u selu Supska ugrožena domaćinstva, a u Ćupriji je problem kod kolektora.
"Imali smo pogrešne informacije od RSMZ-a o nivou vodostaja Velike Morave. Dok je u Varvarinu vodostaj opadao, u Chupriji je rastao, što se nikada nije desilo. Po nekim procenama u Čupriji je juče trebalo od 14 časova da vodostaj Morave opadne, međutim on je rastao sve do jutros.
Voda je dostigla kvotu od 650 i nema informacija o daljem stanju na vodostaju", naveo je Erić.
On kaže i da je nizvodno napravljen čep, odnosno "prigušenje" prema Grdanu te da voda konstantno raste, ali je dodao da se na svim kritičnim mestima postavljaju džakovi sa peskom kako voda ne bi probila u sam grad.
Štab za vanredne situacije u Ćupriji je tokom večeri i u subotu organizovao volontere koji su punili džakove s peskom i obezbeđivali najugroženija mesta. Potopljen je park kod ćuprijskog mosta, ali trenutno grad nije direktno ugrožen.
Kod Glogovačkog mosta preko Velike Morave kod Jagodine se izlila voda ali u delu koji je predviđen za izlivanje i tamo nije probijen nasip.
"Izlila se mnogo vise nego ranijih godina jer ima mnogo više vode. Voda se izlila u njive. Zatvoren je put od mosta do Glogovca, ali most nije ugrožen", rekao je Kušić.
On je rekao da nema inforacije o tome a da se Morava izlila kod Bagrdana i o zatvaranju autoputa.
U Krupnju je posebno teška situacija jer preko 500 kuća više nije za upotrebu jer su bujične vode ta domaćinstva napunile muljem visine od pola metar do metar i po.
Prema podacima Hidrometeorloškog zavoda Srbije, Velika Morava kod Bagrdana je prešla granicu vanredne odbrane od poplava, kod Varvarina je prevaziđena granica redovne odbrane, dok kod Ćuprije trenutno nema podataka osim da je tendencija opadanja vodostaja.
Sa potopljenog područja u opštinama Bajina Bašta, Kosjerić i Požega voda se povlači, ali se javlja problem velikog broja klizišta.
U opštini Bajina Bašta evakuisano je i dalje 400 ljudi, 31 trafo stanica je još u kvaru pa su meštani pojedinih sela još uvek bez struje, izjavio je Tanjug predsednik ove opštine Radomir Filipović.
"Klizišta su odnela tri kuće, a 14 je napuklo u odronima. Zbog klizišta je i dalje veći broj lokalnih puteva u prekidu. Najteže je u Rogačici. Putni pravci ka Užicu i Valjevu preko Debelog brada su prohodni" , kaže Filipović.
Opštini Bajina Bašta stiže pomoć u vidu goriva, hrane, pijaće vode iz Užica, Čajetine, Prijepolja, Priboja i Crne Gore, kaže Filipović i naglašava da je bajinobaštanima najpotrebnije gorivo za rad velikog broja mehanizacije koja je angažovana na raščišćavanju klizišta.
U opštini Kosjerić zbog klizišta od sveta je odsečeno 750 meštana kosjerićkih sela, jer su u prekidu gotovo svi lokalni putevi, rekao je Tanjugu predsednik opštine Kosjerić Milijan Stojanić.
"Pomoć u Kosjerić stiže svakodnevno iz celog Zlatiborskog okruga. Dobili smo pomoć i od firme Metro, ali i od Sportskog saveza Srbije,čiji smo šleper vode preusmerili za Svilajnac, jer je njima voda potrebnija" , kaže Stojanić.
Vodostaj Skrapeža je opao i svi meštani kosjerićke opštine vratili su se u svoje domove, kaže Sojanić.
I meštani opštine Požega vratili su se vojim kućama, jer se voda povlači sa potopljenog područja, izjavio je za Tanjug predsednik ove opštine Milovan Mićović.
"Na području opštine imamo 10 kuća koje su potpuno potopljene i neuslovne za stanovanje. Tri mosta su oštećena, a imamo i 30 klizišta koja su prekinula saobraćaj na pojedinim lokalnim putevima. Saobraćaj od Požege ka Kosjeriću i Užicu normalno funkcioniše" , kaže Mićović za Tanjug.
U gradu Požegi, prema njegovim rečima, u toku je dezinfekcija i osposobljavanje za rad Doma zdravlja, Tehničke škole i Gimnazije.
Na seoskom području stoka je na vreme evakuisana, kaže Mićović.
U Požegu je do sada stigla pomoć u nafti iz Čajetine i hrani od MUP Srbije. Potrebna im je najviše nafta, stočna hrana i sredstva za ličnu higijenu, ističe Mićović u izjavi za Tanjug.
U Svilajncu se reka Resava polako povlači, ali u tom mestu nema vode, hrane i struje, rekao je danas za agenciju Beta gradonačelnik Predrag Milanović.
"Naš prioritet je da osposobimo komunalne sisteme. Vodovod je poplavljen, tako da nema ni tehničke vode, a 80 odsto grada je bez struje", kazao je Milanović i dodao da je građanima na raspolaganju pet cisterni sa pijaćom vodom.
On je naveo da je još uvek poplavljeno oko 15 ulica i da je pušten sistem za kanalizaciju kako bi se izvlačila voda.
"Mi smo alarmirali Crveni krst, potrebna nam je osim vode i hrana, kao i lekovi, ali vidimo da su danas počele da rade neke prodavnice", rekao je Milanović.
Prema njegovim rečima, od ponedeljka škole i vrtić i dalje neće raditi, jer su ti objekti još poplavljeni. "Još nismo počeli da radimo procenu štete, prioritet je da se potrudimo da omogućimo ljudima normalan život", rekao je Milanović.
U Svilajncu se izlila reka Resava, a nivo reke na ulicima bio je od pola metra do više od jenog metra. Iz tog mesta evakuisano je više od 100 ljudi.
Na teritoriji Gornjeg Milanovca voda se povlači u rečna korita, situacija se polako stabilizuje, spasiocima i građanima potreban je odmor, dok posao za teške mašine i opremu tek predstoji na otklanjanju i saniranju šteta.
Voda iz gradskog vodovoda je i dalje ispravna za piće, izuzev nekontrolisanog kvaliteta vode sa seoskih vodovoda, i privatnih bunara. Električne energije nema samo u nekoliko domaćinstava, mada će i to biti sanirano u toku dana, telefonske veze su uspostavljene skoro u svim mestima.
Predsednik opštine i komandant opštinskog Štaba za vanredne situacije Milisav Mirković na današnjoj redovnoj sednici ovog tela rekao je da su formirane tri opštinske komisije, koje će od sutra biti na terenu.
Formirana je komisija za evidenciju klizišta i procenu štete prouzrokovane klizištima i poplavama, komisija za evidenciju oštećenih ulica, puteva i mostova i komisija za evidenciju oštećenog poljoprivrednog zemljišta.
Komisije su, po rešenju predsednika opštine dužne da izvrše svoje zadatke do 23.maja, kada će opštinski Štab imati stručno obrađene izveštaje sa evidentiranim oštećenjima i procenjenom štetom na području čitave opštine.
Pojedina mesta još nemaju prohodne lokalne i nekategorisne puteve, ali su teške mašine na terenu i rade danonoćno na otklanjanju prepreka i osposobljavanju puteva za saobraćaj, dok su glavni putni pravci za Beograd, Kragujevac i Čačak potpuno normalizovani za saobraćaj.
Školska nastava neće se održavati samo u školama na seoskim područjima i u isturenim odeljenjima, dok će u gradu od sutra raditi sve obrazovne ustanove.
Načelnik čačanske Gradske uprave za inspekcijski nadzor Milovan Erić izjavio je danas da su nadležne službe jutros otpočele akciju prikupljanja uginulih domaćih životinja.
"Uz nadzor veterinarske i komunalne inspekcije posao obavljaju komunalna policija i JKP "Komunalac", predstavnici ŽJZ. Prikupljanje se sprovelo u Parmencu, Konjevićima, a trenutno su ekipe u Preljiskoj Baluzi", kazao je on Tanjugu.
Erić je izrazio očekivanje da će večeras stići kamion iz Inđije koji će preuzeti uginule životinje i odvesti u tamošnju kafileriju na spaljivanje.
Načelnik nije mogao da precizira o kom broju uginulih se radi, ali je napomenuo da je reč, za sada, o sitnoj stoci (prasićima, kozama, svinjama i živini) .
Načelnik Odeljenja za vanredne situacije Raškog okruga Radoica Kočović rekao je danas da je u priobalju Zapadne Morave poplavljeno oko 1.500 domaćinstava, a da je na Gledićkim planinama odsečeno oko 3.500 ljudi.
"Štab za vanredne situacije iz Kraljeva sa ljudstvom i mehanizacijom započeo je sanaciju na obroncima Gledićkih planina, jer su nabujali potoci odneli čak 12 mostova, i oštetili mnoge puteve, pa pojedina sela su i dalje bez struje i komunikacionih veza", rekao je Kočović Tanjugu.
Prema njegovim rečima, vojska je juče postavila jedan potonski most u selu Ravanica, i tako povezala 170 domaćinstava, a sutra će biti postavljena još dva.
Sutra se nastavlja sa sanacijom u Gledićkom kraju, rekao je on i dodao da će vojska postaviti još jedan most, i povezati sa Kraljevom još oko 80 kuća iz ovih krajeva.
Kočović je napomenuo da se pojavio veliki broj klizišta koja za sada ne ugrožavaju stanovništvo.
U kraljevačkom naselju Grdica, kod oko 700 kuća iz petnaestak ulica, voda se potpuno povukla i sada predstoji čišćenje.
"Imamo oko 300 volontera, i sada prvo pokušavamo da fizički očistimo taj mulj i blato. Nakon toga, idemo sa pranjem ulica i dvorišta, a onda na kraju slede dezinfekcija i deratizacija naselja", kaže Kozović.
Brana u mestu Pajsevići na Gružanskom jezeru morala je da ispusti jednu količinu vode, pa se očekuje da poplavni talas reke Gruže stigne i do Kraljeva, a postoji opasnost od izlivanja u pojedinim priobalnim selima.
Kako je danas rečeno na sednici Sstaba za vanredne situacije, Kraljevu su u ovom trenutku najpotrebnije pumpe, jer postoji veliki broj zahteva za crpljenje vode, zatim gorivo, čizme, kabanice, i ostala sredstva za sanaciju od poplava.
Predsednik opštine Paraćin, Saša Paunović potvrdio je danas Tanjugu da su ovdašnji meštani zbog kvara na glavnom cevovodu ostali i bez tehničke vode.
"U svoj ovoj nesreći koja nas je zadesila to je dodatni problem. Struje nema u pojedinim delovima grada, tačnije, nekoliko stotina potrošača je bez napajanja električnom energijom", naveo je on.
Paunović je dodao da je evakuisano 300 domaćinstava koji su smešteni kod rođaka ili u Sportskom centru.
"Iza toga slede problemi sa crpljenjem vode iz podruma poplava zahvaćenih delova grada, to ćemo rešiti kopanjem kanala i odvodnjavanjem što u ovom trenutku radimo", kazao je on ističući da problemi neće brzo biti rešeni.
Na brani Velike Morave ima mnogo kritičnih tačaka gde su građani pravili propuste da bi mogli vozilima da priđu vikendicama, dodao je Paunović. Takođe, kako kaže, na mnogim mestima ukradeni su poklopci koji služe za zaštitu od izlaska vode iz korita, odnosno za odvodnjavanje okolnog terena.
Paunović je napomenuo da mnogi meštani nisu želeli da se evakuišu pa im se pomoć u hrani i vodi doprema čamcima.
"Sa druge strane Velike Morave su problemi, prema Obrežu gde je 600 ljudi evakuisano i Varvarinu, naredili smo evakuaciju dela sela Trešnjice, tamo je voda blizu vrha brane koja je stara i moglo bi doći do pucanja", naglasio je on.
Rapsodija Zvezde, Olimpijakos je pao u Areni: Ovako se ide u plej-of Evrolige!
Zvezda pokazala Evropi da joj je mesto u plej-ofu: Kad imaš igrača koji može sve, pobede se i najbolji!
Ovako će izgledati novi kružni tok u centru Beograda! U sredini sat od 15.000.000 RSD: "To će biti simbol grada"
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Miloš Teodosić ne igra protiv Olimpijakosa: Još jedan problem za Crvenu zvezdu