• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Belef bez prepoznatljivih skulptura

Autor Ana Ćešić Izvor mondo.rs

Danas počinje Beogradski letnji festival - Belef, ali bez prepoznatljivih skulptura "Terratorije" na Trgu Republike, na koje su Beograđani navikli.

Iako su stanovnici Beograda svake godine tokom Belefa imali priliku da uživaju na Trgu Republike u radovima mladih skulptora univerziteta umetnosti, ove godine će Beogradski festival proći bez tog prepoznatljivog vizuelnog obeležja.

Na veliku žalost studenata i doktoranata Fakulteta likovnih i primenjenih umetnosti u Beogradu, kojima je ovo bila jedna od retkih prilika da građanima prestonice pokažu svoje radove, odluka da već tradicionalna Terratorija bude izostavljena sa ovogodišnjeg Belefa, doneta je iznenada i bez nekog jasnog objašnjenja.

Pokretač Terratorije, profesor Fakulteta za primenjenu umetnost u Beogradu i prodekan na ovoj obrazovnoj ustanovi Marko Lađušić kaže da je veliki rad i trud, pa i novac, koji je uložen u ovaj veliki projekat, sada propao.

500 umetnika, 25 parkova skulpture...

Lađušić napominje da je kroz projekat Terratorija do sada prošlo više od 500 umetnika. Samo ove godine na projektu je učestvovalo 40 studenata postdiplomaca sa beogradske Akademije, sa Cetinja, iz Milana, Norveške, Hrvatske... Do sada je, zahvaljujući Terratoriji, formirano više od 25 parkova skulpture, a tradicija je bila da se radovi, posle izložbe na Belefu, poklanjaju državnim i gradskim ustanovama. Tako se skulpture učesnika Terratorije danas mogu videti u OŠ Drinka Pavlović, Institutu za majku i dete, Institutu u Palmotićevoj ulici u Beogradu, u Sopotu, Grockoj, Vranićima...

 Iako ih je, kao i ranijih godina, organizator Belefa pozvao da učestvuju u ovogodišnjoj manifestaciji, pošto je projekat već uveliko bio u toku, iznenada i bez jasnog objašnjenja, njihova izložba je otkazana, a studenti Fakulteta primenjenih umetnosti su izbrisani sa spiska učesnika.

"Nešto kasnije nego što je to uobičajno za ovakvu manifestaciju, organizator Belefa, tj, direktor projekta Vojkan Borisavljević pozvao me je na sastanak kako bismo se dogovorili o nastavku saradnje, o učešću Terratorije na Festivalu. Predložio sam, a prihvaćeno je da se izložba, koja se tradicionalno realizuje u Kikindi uz novčanu i logističku pomoć Centra za likovnu i primenjenu umetnost "Terra", održi na Trgu Republike i ispred Hrama Svetog Save. Na predlog Borisavljevića, sugerisao sam da se održi i izložba radova studenata Scenskog kostima u Kući Kralja Petra I na Dedinju, što je on i prihvatio. Sve to smo se dogovorili na sastanku 30. juna", priča za MONDO Marko Lađušić.

Prema njegovim rečima, na sastanku je bilo reči i o finansijskom delu projekta:

"Borisavljeviću sam rekao da nam je potrebno 300.000 dinara za osnovne troškove, koliki je bio budžet za naš projekat i prethodne godine. Taj novac "pokriva" samo smeštaj studenata u Kikindi, prevoz radova do Beograda, dnevnice fizičkih radnika koji istovaruju skulpture i pomoćnih radnika na čuvanju izložbe, njenjoj demontaži i skladištenju. Sve ostale troškove u visini 10.000 evra snosi Međunarodni Vajarski simpozijum Terra iz Kikinde. U ovom projektu, inače, svi ostali - profesori,umetnici,koordinatori - volontiraju", kaže Lađušić i dodaje da Borisavljević nije imao nikakvih primedbi na ovaj deo dogovora, nije se raspitivao za moguće uštede ili se požalio na visoku cenu troškova.

Lomljava zbog Radovana Karadžića

Marko Lađušić kaže da su pre ovog slučaja imali samo jednu neprijatnost na Belefu, ali ne zbog organizacije, već iz "političkih" razloga. Naime, 2008. godine deo izloženih radova uništen je tokom mitinga za odbranu Radovana Karadžića. Lađušić još dodaje da iskustvo govori da se meštani manjih naselja u kojima su izložene njihove skulpture brižnije odnose prema umetnosti, te da su radovi u manjim sredinama bolje očuvani nego ovi izloženi u Beogradu.

 Lađušić dodaje da je njegovo odlično iskustvo u saradnji sa Belefom koja datira od 2008. godine, uticalo na stav da će i ove godine biti realizovan projekat, pa se dao u pripreme. Studenti su poslati u Kikindu, stvorili su svoja dela, kikindska Terra je založila peći, dala glinu, radovi su "ispečeni", a onda se desio šok.

"Otišao sam 7. jula na konferenciju za štampu povodom Belefa i na licu mesta saznao da je otkazana, a da mi to niko nije javio. Kada sam pozvao Belef, nezvanično sam saznao da je Teratorrija skinuta sa spiska učesnika i da je Dadov preuzeo produkciju festivala. To mi je, nažalost, potom potvrdio i Vojkan Borisavljević. Rekao mi je da je zbog promene producenta i novih uslova Belef morao da otkaže Terratoriju", kaže Lađušić i dodaje da je otkazana i izložba scenskog kostima za koji nije bio potreban nikakav novac, tako da će Belef proći bez ijedne vizuelne izložbe mladih umetnika sa primenjene akademije u Beogradu.

"Veliki je ovo hendikep za Beograd, tako zatvoriti vrata studentima, koji su s pravom duboko razočarani. Da ne pričam o razočarenju ljudi iz Terre u Kikindi koji su uložili novac i sve svoje kapacitete u nešto što treba da se predstavi Beogradu. Finansirali su radove beogradskih studenata, a onda im, po završetku posla, saopšte da to ne ide na izložbu. Oni više neće učestvovati u ovom projektu čiji su deo bili prethodnih sedam godina", kaže Lađušić i dodaje da je poseban hendikep za Beograd i sam festival prekid kontinuiteta nečega što je već postalo tradicionalno.

I pored velikog truda MONDO nije uspeo da kontaktira i umetničkog direktora Festivala Vojkana Borisavljevića da nam objasni zašto je izložba skulptura otkazana.

Nezvanično smo saznali da je prvobitna zamisao bila da se Belef održi samo u okviru prostora Kapetan Mišinog zdanja, kada Terattorija nije ni bila u planu. Sa "širenjem" festivala na više punktova u gradu, razmatrana je i mogućnost učešća Terratorije, ali je ovaj projekat ipak izostao iz krajnjeg programa koji je Organizacioni odbor Belefa usvojio 4. jula. Zašto Terratorijance to niko nije blagovremeno obavestio, ostalo je nepoznato.

Terratorija
Izvor: YouTube

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

predrag

Još jedna katastrofalna odluka po kulturu Beograda i Srbije. Polako sve što nije populističko i komercijalno nestaje sa kulturne mape. Terratorija je bila jedna od retkih prilika za mlade umetnike da izlože svoje radove u Beogradu a da to neko zaista i pogleda. Zaista velika šteta. Mislim da ne postoji racionalno objašnjenje za ovo. To je ili čista neznanje ili zloba, ne znam šta drugo.

Saša

Ne iznenađuje me činjenica da kulturno umetnička scena iz godine u godinu sve više propada. Na kraju neće ostati niko i ništa. Ko poslednji izađe nek ugasi svetlo...

tidza

Steta, uvek bude zanimljivih skulptura.

special image