Ambijentalnu celinu starog Beograda u Gospodar Jovanovoj svakih nekoliko godina "napada" - moderna gradnja, pišu "Novosti".

Tako je tik do zgrade pod brojem 45a, koju je podigla prva žena arhitekta u Srbiji, prekjuče do temelja srušeno zdanje na kojem će nići novi poslovno-stambeni prostor. Kako je cela ulica pod zaštitom kulturne celine Stari Beograd, investitor ima zadatak da fasada bude "u duhu starih vremena“.

Sugrađani iz Gospodar Jovanove ponovo su bili svedoci rušenja još jedne građevine u svojoj ulici. Naime, investitor "GJ47" bagerom je porušio zgradu pod brojem 47, kako bi za dve godine napravio poslovni i stambeni kompleks.

"U nedelju su počeli rušenje bez ikakvih dozvola", rekao je jedan od stanara iz susedne zgrade. "Rekli su nam da će samo skinuti krov, a onda su sravnili sa zemljom celu građevinu. Nisu ni obezbedili gradilište, na sve strane su letele grede. Došla je i komunalna policija i obustavila rušenje. Onda su stigli dan kasnije sa svim mogućim dozvolama. Skeptični smo jer se ovo već dešavalo, ne znamo da li da im verujemo", dodao je on.

Obazrivost i neverica sugrađana povezani su i sa činjenicom da je u istoj ulici bager već prolazio pre koju godinu kada je srušena zgrada u broju 51.

Tek kada se digla cela prašina, Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda ih je naterao da zgradu urede prema propisima. Mogu da grade, ali u duhu postojeće ambijentalne celine.

Ovoga puta će se sigurno ispoštovati kulturno-istorijsko obeležje ovog dela prestonice, tvrde sadašnji investitori.

"Za objekat su pribavljene sve neophodne saglasnosti nadležnih institucija i planirani završetak izgradnje je mart 2016. godine", rekao je investitor Nikola Savatović, a pišu "Novosti".

— Nemanja Mirkovic (@NemanjaMirko) August 12, 2014

DOZVOLA ODOBRENA JOŠ 1939. GODINE

Sam objekat prati veoma neobična priča da je sada već davne 1939. imao odobrenu građevinsku dozvolu za objekat iste spratnosti koja se izvodi danas, punih 75 godina kasnije.

Ratna dešavanja uticala su na obustavljanje izgradnje, dok je u isto vreme neodržavanje uništavalo postojeće zdanje do potpune devastacije i nebezbednosti u proteklim godinama.

IME ULICI I ŠKOLI PO BRAĆI BARUH

Isidor (1910-1941), Borа (1911-1942) i Josif Bаruh (1913-1941), sinovi iz ugledne porodice beogrаdskih Jevrejа, poginuli su u Drugom svetskom rаtu kаo  pripаdnici Nаrodnooslobodilаčkog pokretа, а njihove sestre Rаšelа i Bertа streljаne su u Bаnjičkom logoru.

Isidor je nаrodni heroj, Borа je znаčаjаn slikаr, а Josip je bio profesor filozofije. Ime brаće Bаruh nose i jednа ulicа nа Dorćolu i osnovnа školа.

ZAVOD ZA ZAŠTITU SPOMENIKA

Investitori su dobili dozvolu od Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda.

Na zahtev preduzeća "GJ47“ još 2012. smo doneli mere tehničke zaštite za izgradnju novog stambenog objekta, a na dostavljenu projektnu dokumentaciju dali smo i saglasnost. Investitor ima građevinsku dozvolu, rekli su u Zavodu.