Iz Uprave Grada naknadno je rečeno da je odobrenje dato za vreme prethodne uprave ali i potvrdili da se ne radi o objektu pod zaštitom.
U nedelju, 10. avgusta u Gospodar Jovanovoj ulici broj 47 srušena je kuća porodice Baruh kako bi ivestitor, komapanija "GJ 47" izgradio poslovno-stambeni objekat od 1.690 kvadratnih metara.
Fuks je kazao da je o rušenju kuće braće i sestara Baruh, saznao iz medija i dodao da će dodatna objašnjena zahtevati od gradskog Zavoda za zaštitu spomenika i nadležnog Ministarstva kulutre.
"Tražićemo objašnjenje kako se dopušta narušavanje zaštićene ambijentalne sredine, jer nije samo stvar kako je to objasnio gradski Zavod za zaštitu spomenika da nisu sve zgrade iste kategorije u ambijentalnom području, ako je nešto ambijentalno područje onda vi novom gradnjom narušavate izgled te ambijentalne celine, što mislim da nije logično i da nije orpavdanje da su tu zida nešto moderno", kazao je Fuks.
Iz Zavodu za zaštitu spomenika potvrdili su davanje saglasnosti za izgradnju stambeno-poslovnog objekta na mestu gde se nalazila kuće porodice Baruh i pisanom saopštenju naveli da "srušena zgrada nije imala status spomenika kulture, već je pripadala celini 'Stari Beograd' koja uživa taj status".
Fuks je kazao za Betu, da slučaj kuće porodice Baruh nije usamljen i da "imaju loša iskustva sa nedovoljnom zaštitom istorijski bitnih prostora".
On je naveo da je i na prostoru Topovske šupe u Beogradu, gde je bio logor smrti u Drugom svetskom ratu dozvoljena građnja stabeno-poslovnog objekta, čija realizacija još nije počela, kao i da je zabrinut za sudbinu Starog sajmišta.
"Sada se najavljuje obnavaljenje rada Komisije za Staro sajmište videćemo gde će to da ide, nadamo se da će ići u konstruktivnom pravcu jer smo zabrinuti pošto prilikom prikazivanja modela Beograd na vodi prikazana je i druga obala na kojoj Starog sajmišta više nema, nadamo se da ono neće biti zbirsano i iskorišćeno u lurkativne svrhe", ocenio je Fuks.
Na mestu gde se nalazila kuća braće i sestara Baruh, pored gomile šuta i danas se nalazi bager, kao i radnici koji rade na raščišćavanju terena.
Isidor (1910-1941), Bora (1911-1942) i Josif Baruh (1913-1941), sinovi iz ugledne porodice beogradskih Jevreja, poginuli su u Drugom svetskom ratu kao pripadnici Narodnooslobodilačkog pokreta, a njihove sestre Rašela i Berta streljane su u Banjičkom logoru.
Isidor je narodni heroj, Bora je značajan slikar, a Josip je bio profesor filozofije.
GRAD: SAGLASNOST DALA PRETHODNA UPRAVA
Investitor koji je naložio rušenje kuće pordice Baruh dobio je potrebne dozvole nadležnih institucija i preduzeća u periodu između 2009. do 2013. godine, dakle u vreme prošle gradske uprave", saopštava gradska uprava Beograda.
"Radi istinitog informisanja javnosti, ističemo da je Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda mere tehničke zaštite iz svoje nadležnosti za izgradnju stambeno poslovnog objekta doneo pre dve godine, precizno 7. juna 2012, a na dostavljenu projektnu dokumentaciju Zavod je izdao saglasnost još 21. juna 2013. godine, dakle za vreme prethodnog rukovodstva ove institucije", saopštava gradska uprava.
Na sastanku nadležnih gradskih istitucija povodom rušenja objekta u Gospodar Jovanovoj ulici br. 47 koji je održan danas, utvrđeno je da Grad Beograd nema zakonskih mogućnosti da investitora spreči da nastavi gradnju niti mehanizam da primora investitora da objekat vrati u prvobitno stanje.
"Nesporno je da je ovaj deo starog Beograda mnogo izgubio rušenjem pomenutog objekta, iako sam objekat nije bio spomenik kulture, ali se nalazio u okviru celine "Stari Beograd" koja uživa status dobra pod prethodnom zaštitom. Današnja gradska vlast je ovaj problem nasledila i učinićemo sve da se ovakvi propusti ne ponove", navodi se u saopštenju grada.
Ovaj slučaj je, kako je istaknuto, dokaz haosa koji je sadašnjoj upravi grada Beograda ostavila bivša vlast.
Svi koji su prethodnih dana u javnosti postavljali pitanja u vezi sa rušenjem ovog objekta, kako je istaknuto, pitanja treba da upute onima koji su to dozvolili.
Na sastanku je dogovoreno da stručni saradnici Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda u skladu sa svojim nadležnostima na predviđenoj lokaciji obavljaju arheološko-konzervatorski nadžor.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Pretučena Sloboda Mićalović: Poznata glumica se nalazi u Urgentnom centru