Tako je samo stopa smrtnosti među romskom decom duplo veća od nacionalnog proseka, rađaju se i manjom telesnom težinom, samo 44 odsto njih primilo je neophodne vakcine, a čak 19 odsto njih zaostaje u rastu.

Istraživanje su zajednički radili UNICEF i Republički zavod za statistiku, a trebalo bi vlastima da ukaže na ključne probleme u položaju žena i i dece u Srbiji, kako bi ih na adekvatan način rešili.

Tako je danas iznet podatak da je oko 80 odsto dece uzrasta između dve i tri godine u Srbiji primilo sve preporučene vakcine, a da je taj procenat gotovo duplo niži u romskim naseljima.

Istraživanje je pokazalo i da je 71 odsto dece preporučene vakcine primilo na vreme, dok je u romskim naseljima na vreme primilo vakcine svega 13 odsto.

Procenjena stopa smrtnosti odojčadi među decom u romskim naseljima iznosi 13 na 1.000 živorođene dece, dok je verovatnoća da će dete umreti pre petog rođendana oko 14 na 1.000 živorođenih.

Ove stope su, pokazalo je istraživanje, duplo veće od nacionalnog proseka.

Istraživanje je pokazalo i da 15 odsto od ukupnog broja živorođene dece u romskim naseljima imalo malu telesnu težinu na rođenju.

Stanje uhranjenosti kod romske dece pokazuje još goru situaciju - oko 10 odsto dece je pothranjeno, a oko 19 odsto zaostaje u rastu.

Podaci za 2014. godinu pokazuju da 28 odsto dece iz opšte populacije nema odgovarajući ishranu, dok je u najsiromašnijim domaćinstvima to slučaj sa oko 50 odsto dece. U romskim naseljima jedna trećina dece nema odgovarajuću ishranu.

Istraživanje pokazuje i da je oko pet procenata dece opšte populacije u Srbiji rođeno sa nedovoljnom težinom, dok taj broj dece iz romskih naselja dostiže 15 odsto.

U opštoj populaciji u Srbiji samo dva odsto dece je neuhranjeno, dok je to slučaj sa 10 odsto romske dece, što uzrokuje i zaostatak u rastu kod 19 odsto romske dece.

Oko polovina dece u opštoj populaciji pohađa predškolsko obrazovanje od treće do pete godine. Najčešći razlozi za nepohađanje su to što decu neko čuva kod kuće (66 odsto) ili zbog toga što su vrtići skupi (34 odsto).

Razlike u pohađanju predškolskog obrazovanja su velike u odnosu na decu iz najsiromašnijih porodica (pohađa devet odsto) i decu iz romskih naselja (šest odsto). Oko 28 odsto dece iz opšte populacije nema ni tri knjige prilagođene njihovom uzrastu dok u romskim naseljima taj procenat dostiže 88 odsto.

Svako deveto dete iz najsiromašnijih porodica i trećina romske dece ne krenu na vreme u osnovnu školu. Oko 20 odsto najsiromašnije dece ne upisuje srednju školu, dok je to slučaj sa 78 odsto romske dece.

Istraživanjem je obuvaćeno oko 7.500 domaćinstava i oko 2.000 domaćinstava u romskim naseljima, a obuhvatilo je i probleme sa kojima su suočene žene.