PIMUN (Paris International Model United Nations) je najveća i najprestižnija simulacija Ujedinjenih nacija u Francuskoj, organizovana od strane studenata, za studente. Ova konferencija, koja će biti održana na Sorboni kao i u sedištu UNESCO-a u Parizu od 28. do 31. maja, okupiće 800 mladih ljudi sa svih strana sveta kako bi, predstavljajući svako po jednu zemlju, debatovali i odbranili njene interese na temu koja im je zadata u okviru ponuđenih komiteta. Studenti dobijaju, na ovaj način, priliku da se oprobaju u bilateralnim pregovorima, oponašajući diplomatski rad u međunarodnim organizacijama.

Ovakve simulacije su veoma rasprotranjene po celom svetu, ali najviše u anglosaksonskim zemljama - u Evropi ih još nema toliko, a u Francuskoj su i dalje relativno nepoznate.

"PIMUN je veoma mlada organizacija, ali smo već u četvrtoj godini (izdanje 2015.) uspeli da se plasiramo među tri najveće UN simulacije u Evropi, što samo po sebi govori i kvalitetu i atraktivnosti pariske simulacije. PIMUN 2015 takođe računa na podršku francuskog ministarstva međunarodnih odnosa i međunarodnog razvoja, Međunarodne organizacije frankofonije, francuske organizacije za Ujedinjene nacije, UNESCO-a, kao i prestižnih pariskih univerziteta i škola, tako da se zaista radi o događaju koji ne treba propustiti, kako za mlade koji studiraju međunarodne odnose, tako i za studente drugih smerova koji se zanimaju za svetska i globalna pitanja", rekla je za MONDO 20-godišnja Hana Hudak.

 Hana je rođena u Beogradu, ali je živela u Madridu i Stokholmu, a sada u Parizu završava treću godinu osnovnih evropskih studija – međunarodne odnose sa većim fokusom na Evropsku uniju.

"Imala sam priliku da živim na raznim mestima od malih nogu, te se u jednom trenutku tu uglavila i francuska škola. Tako je izbor mesta za studije bio prilicno logičan: poznavala sam sistem, pričala jezik. Do francuskih fakulteta je relativno lako doći, ali je zato teško završiti ih", ispričala nam je Hana i dodala:

"Oduvek me je zanimala međunarodna scena, politička i ekonomska situacija, a i volim da se krećem u različitim krugovima ljudi, pa sam tako čačkajući naišla i na razne studentske organizacije, jedna od njih je upravo PIMUN".

Hana Hudak je najpre 2013. u projektu simulacije Ujedinjenih nacija učestvovala kao volonter, a već naredne je bila deo sekretarijata.

"Simulacija se takođe odražava na organizacionu ekipu, gde se peuzimaju imena i funkcije iz pravog UN-a , tako sam ja generalna sekretarka PIMUN-a. U junu prošle godine sam takođe izabrana za predsednicu za 2015. godinu. Moje iskustvo, kao i činjenica da sam bila deo organizacione ekipe PIMUN-a od gotovo samog početka, je sigurno bila odlučujuća", objasnila je Hana, i istakla kako sekreterijat zajedno sa njom čini ukupno 10 ljudi, koji imaju određena specifična zaduženja.

"Projekat će biti utoliko bolji ukoliko je ekipa koja na njemu radi kompetetna i motivisana, tako da svi radimo kako bismo organizovali najbolje izdanje PIMUN-a do sada. Cele godine radimo za četiri dana konferencije. Ove godine smo postigli mnogo napredaka i ceo projekat je mnogo profesionalniji. Dokaz su brojna partnerstva koja sam uspela da sklopim, između ostalog sa Er Srbijom, koja je postala zvanični avioprevoznik PIMUN-a 2015".

Hana Hudak trenutno stažira u Ambasadi Srbije u Parizu, pa je iskombinovala svoja dva angažovanja na najbolji mogući način i na tom mestu pre nekoliko dana organizovala konferenciju za medije kako bi mladim ljudima I institucijama približila projekat.

"Htela sam da iskombinujem PIMUN i promociju Srbije na najbolji mogući način, organizujući prezentaciju projekta u rezidenciji srpskog ambasadora, koja je inače jedna od najlepših u gradu. Pres konferencija je bila je pravi uspeh I još uvek se priča o tom događaju. Predstavljanju projekta, odgovaranju na pitanja, kao i kotelu sa tradicionalnom hranom je prisustvovalo oko 150 ljudi, kako studenata, tako i predstavnika naših partnera".

Do sada delegata iz Srbije na PIMUN nije bilo mnogo, uglavnom zbog cene boravka i zato što se datumi konferencije poklapaju sa ispitnim rokom.

"Zanimljivo je da sam 2013. i 2014. godine srela dvoje predsedavajućih na PIMUN-u, oboje iz Beograda, sa kojima sam i dalje u kontaktu. Aleksandra Kojić, koja je bila dakle Chair na PIMUN-u 2013, a koju sam upoznala sasvim slučajno jer sam tokom volontiranja bila pri njenom komitetu, me je i uvela u celu MUN priču objasnivši mi kako stvari funkcionišu", rekla nam je Hana i dodala:

"Ove godine beležimo mali porast srpskih učesnika, što zbog činjenice da sam ja iz Srbije, što zbog partnerstva sa Er Srbijom, što verujem da malo pomaže finansijski. Još uvek nemam tačnu brojčanu informaciju jer je upis završen u nedelju u ponoć".