U Prihvatnom centru najveći problem je hrana koja bi trebalo da stigne početkom naredne nedelje, piše Radio-televizija Srbije (RTS).

Na autobuskoj stanici u Bujanovcu nekoliko stotina migranata, uglavnom muškaraca srednjih godina, poneka žena i nekoliko dece.

"Moj san je Norveška, jer tamo mogu da pronađem mir", kaže jedan od putnika.

Za zid koji Mađarska planira da podigne duž granice sa Srbijom nisu čuli, ali će im to, ističu, predstavljati veliki problem.

 U autobusima ka Beogradu tražila se karta više, ali i mesto. Strpljivi vozači, i nervoza među onima koji su, kažu, danima išli peške od Soluna.

"Ovako je svakog dana. Neizdrživo je s njima, ne možemo da se sporazumemo", rekao je vozač "Niš ekspresa" Slaviša Rakić.

Oni koji bi da u ovakvoj situaciji zarade, snalaze se na razne načine. Od promene evra na ulici po znatno nepovoljnijem kursu za strance, do onih koji za 20-ak kilometara od Preševa do Bujanovca migrnate prevoze za 200 evra.

"Nisu imali para da idu, plaču da nemaju para. Mi smo skupljali i dali smo im novac da mogu da odu", kaže prodavačica iz Bujanovca.

Termovizijskim kamerama danonoćno se osmatra granica ka susednoj Makedoniji, na kojoj je naša granična policija pojačala dežurstva.

"Naša aktivnost ima težište preventivnog karaktera. Želimo da maksimalno zaštitimo našu državnu granicu od ilegalnih migracija i naše prisustvo na terenu odvraća krijumčare i organizovane grupe. To je najveći doprinos koji mi dajemo, uz zaštitu državne granice", rekao je Milan Stanojević, pomoćnik načelnika Uprave granične policije u Preševu.

Broj onih koji se javljaju prihvatnom centru Crvenog krsta u Preševu svakodnevno se menja. Najviše je dece i žena, kojima je, kako je potvrđeno RTS-u, danas nestala hrana.