Kako je objasnila načelnica za privredu i finansije Katarina Čuljković, u pitanju je devet vrsta deterdženata od pet različitih proizvođača, koji se više ne proizvode, zbog čega je nastao problem i dilema šta raditi sa tolikim količinama deterdženta.

Zatražene su analize od Instituta za opštu i fizičku hemiju u Beogradu odakle je preporučeno da se preradi i koristi za ručno pranje rublja ili kao dodatak u određenom procentu deterdžentu kome rok nije istekao."Kontaktirali smo sa više proizvođača i poslali dopis na 11 adresa, a osam je odgovorilo i napovoljnija ponuda je od Hemoprodukta iz Kruševca koji nudi otkup po deset dinara za kilogram", rekla je Čuljković.

Član Opštinskog veća Desimir Jovanović pitao je kako se dozvolilo da rok istekne tolikoj količini deterdženta i zašto se nije blagovremeno reagovalo, jer je šteta ogromna.

"Bolje da je deterdžent podeljen socijalno ugroženim porodicama, a ne da se sada prodaje po najmizernijoj ceni. I gde je tu odgovornost?", rekao je Jovanović.

Na sednici opštinskog veća rečeno je da takav tip deterdženta po zakonu treba da bude uništen pod posebnim uslovima ili recikliran.

"Uništavanje nije moguće u Srbiji već u specijalizovanim firmama u inostranstvu, što bi bilo izuzetno skupo zbog dobijanja neophodnih dozvola i troškova transporta", izjavila je Katarina Čuljković.

Zbog toga je odlučeno da se sve količine daju "Hemoproduktu" u Kruševac koji će ga, kako su naveli u ponudi, "otkupiti za sopstvenu proizvodnju".

Na taj način deterdžent će biti prodat po ceni nižoj i 20 puta nego u trgovini, ali se nameće pitanje da li će taj novi proizvod od takvog deterdžena biti bezbedan za dalju upotrebu.