Učenici će u petak, 15. aprila u podne rešavaće zadatke iz matematike, dok će dan kasnije u devet ujutro rešavati test iz srpskog , odnosno maternjeg jezika.

Kombinovani test sa pitanjima iz fizike, biologije hemije, istorije i geografije rešavaće se u istom danu kao i test iz srpskog u 11.30 sati.

Osim simulacije završnog ispita, cilj organizovanja probnog završnog ispita je da se nekoliko nedelja pred završni ispit vidi koliko su učenici u ovom trenutku spremni za završni ispit i na čemu treba raditi u narednom periodu.

Međutim, učenici za ovakvo " napredovanje" nisu motivisani, upozoravaju pedagozi, jer ovogodišnja matura donosi neke novine.

Dodatni bodovi koje su učenici osnovnih škola do sada dobijali na osnovu rezultata na takmičenjima od ove godine se ukidaju a uvodi se i prag znanja za upis u četvorogodišnje škole, piše "Alo".

Učenik koji ne osvoji ukupno 50 bodova neće moći da konkuriše za upis u četvorogodišnju školu.

U Ministarstvu prosvete za beogradski tabloid kažu da je još na početku školske godine pravilnikom o upisu u srednje škole regulisano i pitanje u vezi sa bodovima s takmičenja.

"Takmičenja i završni ispit mere potpuno različite stvari. Takmičenja će se računati samo pri upisu u specijalizovane škole, gde se polaže prijemni - matematičke, filološke i umetničke škole", kažu u resoru Srđana Verbića.

Mnogi se sa ovom odlukom Ministarstva ne slažu i smatraju da bi ti poeni s takmičenja trebalo da se računaju jer su deca uložila vreme i znanje, a ovako ispada da su bacila vreme u vodu.

"Deca na ovaj način gube motivaciju i želju za dodatnim radom i usavršavanjem, jer vide da se njihov trud ne vrednuje, a najviše štete trpe najbolji đaci", kaže za "Alo" Nevena Pektović, profesor srpskog jezika u OŠ "Dragan Lukić".