Ustavni sud oborio zabranu registracije ako postoji dug za prekršajne kazne
MONDO/Petar Stojanović 

Zahtev za ocenu ustavnosti člana 336. Zakona o prekršajima iz 2013. godine podneo je Zaštitnik građana Saša Janković, ocenjujući da se njime ograničavaju ustavna prava građana, koji se stavljaju u neravnopravan položaj u odnosu na druge građane, javlja Telegraf.rs.

U toku trajanja postupka pred Ustavnim sudom usvojen je novi Zakon o prekršajima, ali je i on od osporenih zabrana zadržao zabranu registracije i izdavanja saobraćajne dozvole.

Ustavni postupak po ovoj inicijativi je obustavljen usvajanjem novog zakona prošle godine, ali je Sud nastavio rad po službenoj dužnosti. Rezultat tog rada je ocena o neustavnosti člana 336. Zakona o prekršajima.

Naime, osporeni član 336. odnosi se na posledice upisa građana u registar novčanih kazni.

Taj član predviđa da se u svrhu naplate izrečene novčane kazne, troškova postupka i drugih dosuđenih novčanih iznosa koji su evidentirani u registru novčanih kazni, kažnjenom licu dok u potpunosti ne izmiri dugovani iznos neće dozvoliti:

1) izdavanje vozačke dozvole i probne vozačke dozvole;

2) izdavanje potvrde o registraciji, saobraćajne dozvole, registarskih tablica i registracione nalepnice, potvrde o privremenoj registraciji vozila i privremenih registracijskih tablica;

3) odjava vozila.


Takođe, taj zakonski član navodi da se posebnim zakonom može predvideti i privremeno uskraćivanje izdavanja ili produženja važnosti drugih dozvola i dokumenata, ali da se ne može uskratiti izdavanje ili produženje važnosti dozvola i dokumenata kojim bi se ugrozilo ostvarivanje Ustavom garantovanih ljudskih i manjinskih prava, zdravlje i bezbednost ljudi, životna sredina ili imovina većeg obima.

Odluku o neustavnosti odredbe 336. Zakona o prekršajima Ustavni sud je doneo na sednici od 3. novembra, prenosi Telegraf.rs.