Predsednik Srbije Tomislav Nikolić odlikovao je SANU Sretenjskim ordenom prvog reda, najvišim odličjem Republike Srbije, rekavši da je to odavanje časti svim dosadašnjim članovima te institucije.

"Ne upuštajući se u to da li do sada nije bilo hrabrosti, ili je smatrano da ne zaslužujete, ja sam odlučio da odlikujem SANU Sretenjskim ordenom prvog reda, najvišim odličjem Republike Srbije, koje se dodeljuje institucijama i građanima naše zemlje", rekao je Nikolić na svečanoj akademiji.

Predsednik SANU:Vlast da sluša drugačija mišljenja

Predsednik je istakao da član SANU označava nekoga "od koga očekujemo velika dela na korist i u službi našeg naroda".

"Budite ponosni što pitanja na koja baš od vas tražimo odgovore zadiru u sve domene postojanja i napretka našeg društva i budite svesni odgovornosti za svaki dati odgovor. U ime tragova koje su različita društvena uređenja ostavljala na vašoj instituciji tokom njenih 175 godina, ja od vas tražim stalnu komunikaciju, neprekidni dijalog i iznošenje stavova, posebno kada su suprotstavljeni", dodao je on.

Predsednik SANU akademik Vladimir Kostićje rekao da od početnog predloga Jovana Sterije Popovića i Anastasija Nikolića, te osnivanja Društva srpske slovesnosti 1841. godine, do današnjih generacija članova SANU, Akademija "hoda, žuri, posrće, trči, pada ili maršira uporedo sa ovim narodom i državom".

On je u svojoj besedi naglasio da je nasuprot intrigama, upravo većina od preko 1.450 članova Akademije donosila u Srbiju potreban duh modernosti, demokratije i slobode, javnog delovanja i povezivanja sa Evropom i svetom, gde joj je konačno neupitno mesto.

Kostić (SANU): Pljujte nas, ali zbog izgovorenog

Kostić je konstatovao da nema sumnje da i danas nad SANU stoji "senka Damoklovog mača", da je pred Akademijom najvažnije pitanje "kuda i kako dalje", kao i da ono što je bilo svrsishodno i ključno pre skoro dva veka, ne može biti i dalje jedini sadržaj svrsishodnosti SANU 175 godina kasnije.

"Obrasci ispoljavanja u kulturi, identitetskim naukama, umetnosti i društveno-humanističkom čitanju sveta takođe se menjaju i SANUtreba da bude otvorena pred tim činjenicama, sa više slobode, pa ako hoćete i pozitivne umetničke subverzivnosti u odnosu na postojeća konzervativna poimanja koja i treba da su dominantna u ovakvim institucijama", naglasio je predsednik Akademije.

Kostić je naglasio da samo tradicija koja je spremna da se samosvesno menja u osluškivanju vremena i potreba sredine iz koje je potekla, ima šansu dugotrajnosti.

Nakon svečane akademije gosti su u Galeriji SANU obišli izložbu "Srpska akademija nauka i umetnosti 1841-2016", na kojoj je kroz arhivska građu, knjige, publikacije, lične predmete, fotografije, slike, skulpture i crteže predstavljeno 20 članova Akademije od njenog osnivanja do danas.