• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Danas je Vrbica, evo kakvi su običaji

Izvor mondo.rs

Srpska pravoslavna crkva slavi danas Lazarevu subotu ili Vrbicu. Na Lazarevu subotu običaj je da se nose grančice vrbe, čime se simbolično predstavlja svečani Hristov ulazak u Jerusalim.

U SPC, Vrbica je decji praznik, jer je Hristos, prema Jevandelju, ulazeci u Jerusalim rekao: "Pustite decu meni, jer takvih je Carstvo nebesko".

Na taj dan majke svecano obuku svoju decu, pa cak i onu najmanju, od nekoliko meseci, i donose, svecano obucenu, crkvi. Kupuju im zvoncice vezane na trobojku i stavljaju oko vrata. Deca se raduju, trce po porti i ucestvuju u ophodu oko crkve. Mlade vrbove grancice se odnose kucama i stavljaju pored ikone i kandila.

Vrbicu obicno u crkvu nose deca u subotu popodne da bi je ostavili u crkvi da se na Cveti, na jutrenju, okadi i ocita molitva, a grancice se posle dele narodu.

Cudo s Hilandara: Tri zrna grožda za potomstvo

U našim hramovima se u popodnevnim casovima služi vecernje bogosluženje, i u crkvu se unose mladi vrbovi listari, tek ulistali. Pošto se vrba osveti, sveštenik narodu deli grancice, i zatim se vrši trokratni ophod oko hrama sa crkvenim barjacima, ripidama i ciracima. Narod obilazi oko hrama uz pevanje tropara Lazareve subote.

Na taj praznik se obicno bere cvece, ali se ne unosi u kucu, vec se drži u dvorištu u posudi sa vodom. Cvecem se rano ujutro kiti kuca, a vodom u kojoj je stajalo, umivaju se ukucani. Obicaj je da se tog dana mladi medusobno daruju cvecem.

S obzirom da je ovaj praznik u vreme uskršnjeg posta, crkveno pravilo je da nije dobro na taj dan igrati i pevati.

Ovo su najvece srpske svetinje (FOTO)

Sa ovim danom pocinju veliki Vaskršnji praznici.

Lazareva subota je secanje na dogadaj u Vitaniji, gde je živeo mladi covek Lazar sa sestrama Martom i Marijom, koji je sa svim pojedinostim opisao jevandelist Luka.

Na vest o smrti Lazarevoj, kako je zapisano u Jovanovom Jevandelju, Isus je došao u Vitaniju, gde je njegov prijatelj vec cetiri dana bio sahranjen.

Došao je do groba, naredio da se skloni grobni kamen i pozvao Lazara da izade, što je on i ucinio, sav uvijen u pogrebne pokrove, kaže predanje koje je preneo sveti Jovan u svom Jevandelju.

Ovaj dogadaj smatra se u hrišcanstvu pobedom života nad smrcu i nagoveštaj Hristovog stradanja i vaskrsenja, u kome je osnova novozavetne vere.

To poslednje cudo Hristovo, koji se vec proculo po cudesnim isceljenjima i drugim podvizima kojim je potvrdivao snagu potonje vere, ozlojedilo je judejske sveštenike i uzrok je presude na smrt raspecem koju mu je u sredu, u nedelji stradanja, izrekla jevrejska skupština Sinedrion.

Lazar je živeo još trideset godina kao episkop na Kipru, gde ga je posetila i Bogorodica i poklonila mu omofor, njenom rukom izvezen.

Spomen svetog Lazara Cetvorodnevnog slavi se od prvih dana hrišcanstva, a njegovo ime je simbolicno i na jevrejskom jeziku El-azar znaci - Bog je pomogao.

Njegove mošti pocivaju danas u Carigradu, gde su prenete 890. godine sa Kipra, odnosno iz Kitona kod Larnake, gde je stajala nadgrobna ploca sa natpisom "Hristov prijatelj".

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Vracar

Srecan praznik! Ziveli!

special image