Protest u Beogradu: Meštani Stare Planine traže zabranu mini-hidroelektrana

Ispred Palate Srbija u Novom Beogradu danas je više desetina ljudi protestovalo tražeći zabranu gradnje izgradnje mini-hidroelektrana na Staroj Planini. Pored njih drugi protest - investori koji grade MHE.

MONDO/P. Vujić

Učesnici protesta u organizaciji udruženja "Odbranimo reke Stare planine" zahtevaju od ministra za zaštitu životne sredine Gorana Trivana da bez odlaganja sprovede odluku o uklanjanju cevi iz Rakitske reke. Ta odluka je doneta, nije sprovedena.

Predstavnik udruženja koje se zalaže za zaustavljanje izgradnje mini-hidroelektrana na Staroj Planini, Aleksandar Jovanović izjavio je za agenciju Beta da su ministar i njegovo ministarstvo doneli dva rešenja - u januaru i aprilu prošle godine, o uklanjanju cevi iz korita velikih reka, koje se odnosi i na Rakitsku reku, ali se to ne sprovodi.

"Ili ima pravne države, ili ima mini-hidroelektrane ‘Zvonce’. Nisu građani nadležni da sprovode zakon, ali mogu da kažem da ta hidroelektrana neće raditi. Za četiri godine nije izgrađena nijedna mini-hidroelektrana na Staroj Planini, narod je stao u odbranu svojih reka", rekao je Jovanović.

Prema njegovim rečima, pokušavanjem nastavljanja izgradnje mini-hidroelektrane na Rakitskoj reci, iz koje se vodom snabdeva nekoliko sela čije bi vodosnabdevanje bilo ugroženo izgradnjom hidro-elektrane, predstavlja kršenje zakona o vodama, o šumama i o zaštiti životne sredine.

Protest ispred Palate Srbije su nadvikivanjem uz pomoć megafona ometali predstavnici investitora koji bi da gradi mini-hidroelektranu na Rakitskoj reci. Oni tvrde da protestuju "propali investitori koji su hteli da grade hidroelektrane, a nisu uspeli".

Investitor izgradnje mini-hidroelektrane na Staroj Planini Goran Belić je potom u telefonskom pozivu agenciji Beta reagovao na skup ispred Palate Srbija navodeći "da on nije organizator onih koji su ometali protestni skup".

MINISTAR TRIVAN: Moramo da sačuvamo svoje vode, MHE dramatično utiču na izmene ekosistema

Tema izgradnje MHE širom Srbije, a planirano je da ih bude 850, od kojih su pojedina postrojenja već napravljena u zaštićenim zonama, kakvi su nacionalni parkovi Kopaonik i Stara planina, izazvala je mnoga reagovanja, polemike, a stručna javnost izrazito je protiv njihove dalje gradnje, jer su vrlo štetne za ekosisteme. U pojedinim mestima gde se prave MHE događaju se incidenti, a najviše ih je bilo u selu Rakita u Opštini Babušnica, kao i u mestu Topli Do na Staroj planini.

PROČITAJTE JOŠ: Graditelji MHE: Nismo zločinci, i mi volimo Srbiju


MONDO NA BEOGRADSKOM PROTESTU ZBOG GRADNJE MHE