Nebojša Medojević, zajedno sa svojim opozicionim kolegama, provodi dane i noći u zgradi Skupšrine Crne Gore, a kraj njihovog bunta se ne nazire.

Jedan od vodećih opozicionih poličara se odlučio na ovakav protest zato što mu je skupštinska većina, predvođena vladajućom Demokratskom partijom socijalista (DPS) Mila Đukanovića, ukinula poslanički minutitet kako bi se protiv njega poveo krivični postupak zbog sumnji da je "prao novac".

U zahtevu tužilaštva se navodi da je utvrđeno postojanje osnovane sumnje da je Medojević počinio to krivično delo.

Prema tvrdnjama Tužilaštva, "Medojević je na teritoriji Crne Gore 2016. godine, zajedno sa Momirom Nikolićem organizovao kriminalnu organizaciju koja je za cilj imala vršenje krivičnih dela pranja novca i drugih krivičnih dela za koje se može izreći kazna zatvora od četiri godine ili teža kazna radi sticanja nezakonite dobiti i moći".

Medojević je sve ove optužbe odbacio za skupštinskom govornicom, istakavši da tužilac nije dao nijedan dokaz, čak ni indiciju da je novac nelegalno stečen.

"Osumnjičeni građanin BiH je građevinski radnik, nije ni tajkun, ni kriminalac, ni švercer", istakao je Medojević.

Medojevićevi saborci iz skupštinskih klupa tog dana su odlučili da prespavaju u zgradi parlamenta u centru Podgorice kako bi sprečili Medojevićevo hapšenje. Opozicioni poslanici su spavali u prostorijama poslaničkih klubova, na klupama u auli parlamenta...


U međuvremenu, policija "obigrava" oko Medojevićevog stana, a u rešavanje ovog političkog problema uključio se i predsednik Crne Gore Filip Vujanović, koji je poslao dopis državnom tužiocu u kojem je naveo da "nema potrebe da se Medojeviću odredi pritvor" i da on može da se brani sa slobode.

Međutim, vladajuća Demokratska partija Crne Gore objavila je tom saopštenje u kojem se navodi da Vujanovićem stav "nema nikakve veze sa tom strankom".

To se u delu crnogorske štampe protumačilo kao "Đukanovićev šamar Vujanoviću" i kao jasan pokazatelj da Đukanović nema nameru da odustane od ideje da Medojević bude uhapšen i da je ovime poručio specijalnom državnom tužiocu Milivoju Katniću da Medojevića privede.

Poslanici Demokratskog fronta nemaju nameru da se sklone iz parlamenta: "Ako treba ostaćemo i više meseci, ali našeg Medu ne damo!".

Ovo je najnoviji video iz Skupštine Crne Gore:



Pojedine evropske partije, poput nemačke Socijaldemokratske partije (SDP) traže od crnogorskih vlasti fer postupak za Medojevića i da se optužbe protiv njega nepristrasno ispitaju.

KO JE NEBOJŠA MEDOJEVIĆ?


Ovaj 51-godišnji crnogorski političar iz Pljevalja počeo je svoju karijeru 90-ih godina prošlog veka, a najpre je bio angažovan u Socijaldemokratskoj partiji. Bio je na rukovodećoj poziciji u Agenciji za ekonomsko restrukturiranje i strane investicije, iz koje je "oteran" 1999. godine. Bio je i član stranke G17 Plus, koju je u Srbiji osnovao Mlađan Dinkić, zapravo više u ulozi savetnika, da bi 2002. godine osnovao Pokret za Promjene, koji je bio zamišljen upravo kao G17 Plus, kao stranka stručnjaka, što se u današnjem političkom rečniku naziva "klijentelističkom strankom".

Iako se zalagao za nezavisnost Crne Gore, smatrao je da njeno sprovođenje (nakon odluke na referendumu), trebalo da bude odloženo na neko vreme zbog ekonomskih reformi.

U međuvremenu postao je jedan od najglasnijih kritičara režima Mila Đukanovića. Optužuje Đukanovića za najgoru korupciju, za kriminal, za nepotizam, naziva ga autokratom, totalitaristom...

Medojević je bio predsendički kandidat na izborima 2008. godine, kada je bio treći sa oko 16% odsto glasova izašlih.

Zauzima se za jačanje veza Srbije i Crne Gore, a jedan od njegovih poslednjih predloga izazvao je mnogo komentara u regionu. On je tražio da se crnogorska himna "Oj, svijetla majska zoro" zameni nekom drugom, jer je autor pomenute Sekula Drljević, prema njegovim rečima, bio "fašista i kriminalac", kao i da su Srbi patili pod Drljevićem i da je zato ova himna provokacija za srpski narod koji živi u Crnoj Gori.