![](/img/placeholders/placeholder-mondo.png)
Kako piše portal Faktor.ba, radi se o Mirsadu Kandiću, koji je pre višegodišnjeg skrivanja živeo u SAD-u, gde su mu tamošnje vlasti dodelile takozvanu "zelenu kartu".
Nalog za hapšenje Kandića je pravosuđe SAD izdalo 2014, a međunarodna crvena Interpolova poternica za njim raspisana je 2016. godine.
Od januara ove godine Kandić se skrivao u BiH, a početkom jula je uhapšen u Sarajevu i od tada se nalazio u ekstradicijskom privoru.
"Okružni sud Sjedinjenih Država, Istočni okrug Njujork, potražuje Mirsada Kandića zbog krivičnih dela - urota u pružanju materijalne podrške i podrške u ljudstvu stranoj terorističkoj organizaciji", navedeno je dokumentima u koje je sarajevski portal "Žurnal" imao uvid.
U tekstu se navodi da je Džejk Bilardi, australijski tinejdžer, poznatiji kao Džihadi Džejk koji se 11.marta 2015. godine u samoubilačnom napadu automobilom bombom razneo u iračkoj Ramadi, jedan od terorista kojem je podršku prilikom prebacivanja na teritoriju Islamske države pružao upravo Mirsad Kandić.
"Optužen je da je u periodu od avgusta 2014. do marta 2015. godine pružao podršku, posebno u ljudstvu (Džejka Bilardija), stranoj terorističkoj organizaciji" , navedeno je u rešenju Suda BiH kojim je 26. septembra ove godine odobrena Kandićeva deportacija u SAD.
U tekstu se ističe da su istražioci FBI-a godinama su raspolagali informacijama o Kandićevoj povezanosti sa Islamskom državom, koji se, koristeći najmanje pet lažnih identiteta, kretao po celom svetu, a poslednjih godina boravio je u sirijskom gradu Raka, donedavnoj prestonici Islamske države.
Tamo je bio zadužen za dopremanje prsluka za bombaše samoubice, a portal Žurnal je imao uvide u njegove whats app prepiske sa nekim od najuticajnijih ljudi Islamske države kojima je, osim prsluka za bombaše samoubice, nabavljao i pešadijsko naoružanje, te specijalizovane puške za terorističke napade.
U tekstu se navodi da je Kandić na području Sirije i Turske koristio imena Al Bosni Abdula Rahim, Kandok Mirsad, te Rahim Abdul.
Kandić je na teritoriju BiH ušao 2016. godine, koristeći ukrajinski pasoš izdat na ime Ivan Popović.
Potraga za njim trajala je nekoliko meseci, a krajem juna utvrđeno je da se on nalazi u sarajevskom naselju Grbavica, gde su ga 4. jua ove godine uhapsili pripadnici Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA).
Kod njega su tada pronađena dva lažna kosovska pasoša, od čega je jedan izdat na ime Edin Radončić, tri bankovne kartice na različita imena, a u prozoru iznajmljenog stana, Kandić je skrivao i sim kartice koje je koristio za komunikaciju sa svojim saradnicima.
Zvezda u drami pobedila Partizan i odbranila Kup: Mekintajer doneo petu "Žućkovu levicu" u nizu
Da li je ovo ključni detalj finala Kupa Radivoja Koraća? Snimak otkriva zašto je Obradović pobesneo
"Nisu igrači odlučili finale, znamo svi o čemu pričamo": Obradović siguran da je i navijačima Partizana jasno
"Ako se bilo šta loše desi, odgovorni su Partizanov predsednik i trener": Čović se još jednom oglasio pred meč
"Tebe i takvih kao ti se niko ne plaši, Partizan ima preča posla od Kupa": Mijailović oštro odgovorio Čoviću