Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), u Crnoj Gori u poslednjih deset godina prosečno 110 građana godišnje izvrši samoubistvo, što je za 35 odsto više u odnosu na početak ovog veka jer raste broj obolelih od depresije i zavisnika od alkohola i droga, prenosi Dan.

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda apelovao je na nadležne institucije da hitno preduzmu mere predviđene Strategijom zaštite i unapređenja mentalnog zdravlja i podsetio da Nacionalni mehanizam za prevenciju torture (NPM) podseća na važnost poštovanja ljudskih prava psihijatrijskih pacijenata.

“Lečenje psihijatrijskih pacijenata u crnogorskim ustanovama je neadekvatno jer se, uglavnom, sastoji od farmakoterapije, na šta je NPM ukazivao kroz svoje nalaze i izveštaje. Takođe, materijalni uslovi – arhitektonsko-tehnički, kao i opremljenost mobilijarom u prostorijama gde su smešteni psihijatrijski pacijenti na niskom su nivou (Klinika za psihijatriju Klinički centar Crne Gore, pojedina odeljenja u Specijalnoj psihijatrijskoj bolnici Dobrota)”, saopštio je Zaštitnik.

Pre svega, traži se da se uspostavi telefonska linija za pomoć deci i mladima u krizi, da se unapredi funkcionisanje timova formiranih pri centrima za mentalno zdravlje.