Predlog zakona o slobodi veroispovesti u Crnoj Gori podigao je temperaturu, a u subotu će u Nikšiću biti održan crkveni sabor u organizaciji Mitopolije Crnogorsko-primorske koja je podigla glas i protivi se ovom zakonskom aktu, jer smatra da država želi da "otme" pravoslavne hramove od Srpske pravoslavne crkve.
O ovom predlogu zakona govorilo se i u Skupštini Crne Gore. Pojedini poslanici opozicije tražili su od Vlade Crne Gore da povuče predlog, na šta im je premijer Duško Marković odgovorio da se to neće desiti.
Predloženim zakonom, koji je išao na doradu, propisano je da će "svi verski objekti koji predstavljaju kulturnu baštinu, a koji su bili imovina države Crne Gore pre gubitka njene nezavisnosti 1918. godine i koji kasnije nisu na odgovarajući pravni način prešli u svojinu neke verske zajednice, biti prepoznati kao državna imovina".
To je u prosrpskim krugovima u Crnoj Gori doživljeno kao namera vlasti da "otme" pravoslavne hramove od Srpske pravoslavne crkve.
U međuvremenu, poruka je stigla i od potpredsednika Vlade Crne Gore Zorana Pažina koji je poručio da zakon "nema nikakve pretenzije da ikome poverava hramove osim vernicima".
"Ne očekujete, valjda, da Vlada Crne Gore drži sednice u nekom od verskih objekata?! I zaista je neprihvatljiva manipulacija da se navodno radi o potrebi da država raspolaže tom imovinom, tako što će je stavljati u promet. Ništa od toga nije tačno. Nije namera vlade da iko osim vernika koristi verske objekte", izjavio je potpredsednik crnogorske vlade.
On je pozvao sve da se uzdrže od "teških reči".
U odgovoru na pitanje poslanika opozicionog Demokratskog fronta Milutina Đukanovića, potpredsednik crnogorske vlade je podsetio da je Prestonica Cetinje upisana kao vlasnik Cetinjskog manastira i dodao: "Smeta li neko vernicima da idu u Cetinjski manastir, da li ih neko napada, uzurpira, ugrožava? Niko. Prema tome, gospodine Đukanoviću, nemate od koga da branite hramove, jer ih niko neće napadati. A ako tvrdite da će ih neko napadati onda grubo manipulišete činjenicama".
"Nema niko pravo da napada hramove, a stoga nema ni potrebe da ih vi branite, posebno ne životima. Životi su nam dragoceni, svih građana. I nemojmo da provociramo tu priču o životima koji će stradati usled neodgovorne i neodmerene retorike koja može da se čuje", poručio je Pažin.
On je istakao da je iz svih primedbi poslanika opozicionih stranaka da su sporna tek tri ili četiri člana zakona.
"Ovaj zakon nije stvar političkih ideologija, nego ljudskih prava i sloboda i kad svedemo raspravu na to onda ćemo lako doći do najboljeg mogućeg rešenja", rekao je Pažin.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji