Kneževina Crna Gora je početkom XX veka kada su Rusija i Japan 1904. godine ušle u rat, stala na stranu svoje pravoslavne slovenske braće u Rusiji i objavila rat Japanu.

Stvarno učešće Crne Gore u ratu svelo se na nekoliko Crnogoraca koji su bili sastavni deo ruske vojske na frontu u Mandžuriji.

Jedan od najzanimljivijih događaja vezanih uz učešće Crne Gore u tom ratu bio je priča o Aleksandru Leksi Saičiću koji je u dvoboju mačevima ubio japanskog samuraja.

Posle pobede u dvoboju, Aleksandar Lekso Saičić postao je nosilac "Ordena Svete Ane", najvećeg ruskog odlikovanja, kao i vlasnik mnoštva drugih priznanja.

Uz to, ruska vlada mu je odredila doživotnu penziju.

Unapređen je u čin kapetana i do kraja rata komandovao je konjičkim eskadronom Amurskog dragonskog puka.

Sablja kojom je savladao samuraja danas se čuva u Vojnom muzeju u Moskvi.

Zaboravili na Crnu Goru, Crnogorci zaboravili na rat

Koliko istorijska zbivanja mogu da budu bizarna pokazuje i činjenica da je tokom potpisivanja mirovnog sporazuma bila uključena država koja nije učestvovala u sukobu, a ona koja jeste bila potpuno zanemarena i zaboravljena. Takav splet okolnosti proizveo je ratni sukob između Crne Gore i Japana koji je trajao ukupno 102 godine.

Nakon što je rat završen pobedom Japanaca, potpisan je mirovni sporazum Rusije i Japana 5. septembra 1905. u Portsmutu uz pomoć SAD-a.

Američki predsednik Teodor Ruzevelt je nadgledao pregovore, a za zasluge u postizanju mira dobio je Nobelovu nagradu za mir.

Međutim, Crna Gora nije bila uključena u mirovni sporazum, tako da mir Japana i Crne Gore nije potpisan, te su te dve zemlje zvanično ostale u ratu.

Crna Gora od kneževine do nezavisne republike

Kneževina Crna Gora je nakon toga promenila nekoliko državno-pravnih statusa. Prvo je 1910. postala kraljevina, u novembru 1918. se ujedinila sa Srbijom a samo par dana kasnije je ušla u sastav Kraljevine SHS, a zatim i Kraljevine Jugoslavije.

Okupirana je od Italije 1941. a u decembru je proglašena Nezavisnom Crnom Gorom pod italijanskim protektoratom.

U sastav SFRJ ulazi 1945. a u od 1992. sa Srbijom u sastav Savezne republike Jugoslavije koja od 2003. dobija naziv Srbija i Crna Gora.

Nikome za to vreme nije padao na pamet rat sa Japanom.

Pogledajte razliku u veličini ove dve zemlje:

thetruesize.com/printskrin Crna Gora i Japan

Kraj rata

Pitanje rata i mira sa Japanom ponovo je postalo aktuelno kada je Crna Gora postala nezavisna 21. maja 2006.

Akiko Jamanaka, zamenik ministra spoljnih poslova Japana doputovao je u Podgoricu 16. juna 2006. godine kako bi službeno priznao državu i dostavio pismo crnogorskoj vladi kojim vlada Japana formalno proglašava kraj rata koji je trajao 102 godine. 

(MONDO)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.