• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ALEKSANDAR LEKSO SAIČIĆ UBIO SAMURAJA U DVOBOJU PA MU RUSI DODELILI PENZIJU: Detalji rata između Crne Gore i Japana

Autor Edin Delibašić

Istorija verovatno ne pamti duži i besmisleniji sukob dve zemlje.

 stogodisnji rat izmedju crne gore i japana lekso ubio samuraja Izvor: MONDO/Stefan Stojanović/Profimedia

Kneževina Crna Gora je početkom XX veka kada su Rusija i Japan 1904. godine ušle u rat, stala na stranu svoje pravoslavne slovenske braće u Rusiji i objavila rat Japanu.

Stvarno učešće Crne Gore u ratu svelo se na nekoliko Crnogoraca koji su bili sastavni deo ruske vojske na frontu u Mandžuriji.

Jedan od najzanimljivijih događaja vezanih uz učešće Crne Gore u tom ratu bio je priča o Aleksandru Leksi Saičiću koji je u dvoboju mačevima ubio japanskog samuraja.

Posle pobede u dvoboju, Aleksandar Lekso Saičić postao je nosilac "Ordena Svete Ane", najvećeg ruskog odlikovanja, kao i vlasnik mnoštva drugih priznanja.

Uz to, ruska vlada mu je odredila doživotnu penziju.

Unapređen je u čin kapetana i do kraja rata komandovao je konjičkim eskadronom Amurskog dragonskog puka.

Sablja kojom je savladao samuraja danas se čuva u Vojnom muzeju u Moskvi.

Zaboravili na Crnu Goru, Crnogorci zaboravili na rat

Koliko istorijska zbivanja mogu da budu bizarna pokazuje i činjenica da je tokom potpisivanja mirovnog sporazuma bila uključena država koja nije učestvovala u sukobu, a ona koja jeste bila potpuno zanemarena i zaboravljena. Takav splet okolnosti proizveo je ratni sukob između Crne Gore i Japana koji je trajao ukupno 102 godine.

Možda će vas zanimati

Nakon što je rat završen pobedom Japanaca, potpisan je mirovni sporazum Rusije i Japana 5. septembra 1905. u Portsmutu uz pomoć SAD-a.

Američki predsednik Teodor Ruzevelt je nadgledao pregovore, a za zasluge u postizanju mira dobio je Nobelovu nagradu za mir.

Međutim, Crna Gora nije bila uključena u mirovni sporazum, tako da mir Japana i Crne Gore nije potpisan, te su te dve zemlje zvanično ostale u ratu.

Crna Gora od kneževine do nezavisne republike

Kneževina Crna Gora je nakon toga promenila nekoliko državno-pravnih statusa. Prvo je 1910. postala kraljevina, u novembru 1918. se ujedinila sa Srbijom a samo par dana kasnije je ušla u sastav Kraljevine SHS, a zatim i Kraljevine Jugoslavije.

Okupirana je od Italije 1941. a u decembru je proglašena Nezavisnom Crnom Gorom pod italijanskim protektoratom.

U sastav SFRJ ulazi 1945. a u od 1992. sa Srbijom u sastav Savezne republike Jugoslavije koja od 2003. dobija naziv Srbija i Crna Gora.

Nikome za to vreme nije padao na pamet rat sa Japanom.

Pogledajte razliku u veličini ove dve zemlje:

Kraj rata

Pitanje rata i mira sa Japanom ponovo je postalo aktuelno kada je Crna Gora postala nezavisna 21. maja 2006.

Akiko Jamanaka, zamenik ministra spoljnih poslova Japana doputovao je u Podgoricu 16. juna 2006. godine kako bi službeno priznao državu i dostavio pismo crnogorskoj vladi kojim vlada Japana formalno proglašava kraj rata koji je trajao 102 godine. 

(MONDO)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Pročitajte i ovo

Tagovi

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Veteran

Kad se samuraj poklonio pred dvoboj Leko nije čekao da se uspravi,nego je izvadio sablju i posjeka mu glavu tako da dvoboja nije ni bilo.

Emigrant

Znao sam mu pokojnog unuka.Leso sjekao sabljom,unuk onom drugom rabotom.Zenio se x puta i ostavio buljuk dijece iza sebe.Radio kao pomocno osoblje u pariskom teatru i vozio biciiklo sa pantalonama uvucenim u crvene carpe.Jos jedan barbarogenije pored slikara i klovna Toskovica Simpaticna priroda.

Pavle

Malo je poznata cinjenica da je samurajski mac jedan od losijih maceva kroz istoriju i daleko iza bilo kog evropskog srednjevekovnog maca, da ne govorimo o onima iz istog perioda. U Japanu nije bilo dovoljno kvalitetnih ruda gvozdja pa samim tim ni kvalitetnog celika, te su zbog toga kovaci bili prinudjeni da kuju nebrojeno puta maceve kako bi dobili katane, a opet su i takve katane bile loseg kvaliteta. I na kraju dobijete kratak, jednorucni, jednosekli mac koji bi pukao pri sudaru sa recimo evropskim longswordom. U poredjenju sa recimo floretom koji je koriscen u istom periodu, ima dvostruko kraci domasaj i prosecan macevalac bi sa takvim oruzjem porazio vrhunskog samuraja

special image