Kneževina Crna Gora je početkom XX veka kada su Rusija i Japan 1904. godine ušle u rat, stala na stranu svoje pravoslavne slovenske braće u Rusiji i objavila rat Japanu.
Stvarno učešće Crne Gore u ratu svelo se na nekoliko Crnogoraca koji su bili sastavni deo ruske vojske na frontu u Mandžuriji.
Jedan od najzanimljivijih događaja vezanih uz učešće Crne Gore u tom ratu bio je priča o Aleksandru Leksi Saičiću koji je u dvoboju mačevima ubio japanskog samuraja.
Posle pobede u dvoboju, Aleksandar Lekso Saičić postao je nosilac "Ordena Svete Ane", najvećeg ruskog odlikovanja, kao i vlasnik mnoštva drugih priznanja.
Uz to, ruska vlada mu je odredila doživotnu penziju.
Unapređen je u čin kapetana i do kraja rata komandovao je konjičkim eskadronom Amurskog dragonskog puka.
Sablja kojom je savladao samuraja danas se čuva u Vojnom muzeju u Moskvi.
Zaboravili na Crnu Goru, Crnogorci zaboravili na rat
Koliko istorijska zbivanja mogu da budu bizarna pokazuje i činjenica da je tokom potpisivanja mirovnog sporazuma bila uključena država koja nije učestvovala u sukobu, a ona koja jeste bila potpuno zanemarena i zaboravljena. Takav splet okolnosti proizveo je ratni sukob između Crne Gore i Japana koji je trajao ukupno 102 godine.
Nakon što je rat završen pobedom Japanaca, potpisan je mirovni sporazum Rusije i Japana 5. septembra 1905. u Portsmutu uz pomoć SAD-a.
Američki predsednik Teodor Ruzevelt je nadgledao pregovore, a za zasluge u postizanju mira dobio je Nobelovu nagradu za mir.
Međutim, Crna Gora nije bila uključena u mirovni sporazum, tako da mir Japana i Crne Gore nije potpisan, te su te dve zemlje zvanično ostale u ratu.
Crna Gora od kneževine do nezavisne republike
Kneževina Crna Gora je nakon toga promenila nekoliko državno-pravnih statusa. Prvo je 1910. postala kraljevina, u novembru 1918. se ujedinila sa Srbijom a samo par dana kasnije je ušla u sastav Kraljevine SHS, a zatim i Kraljevine Jugoslavije.
Okupirana je od Italije 1941. a u decembru je proglašena Nezavisnom Crnom Gorom pod italijanskim protektoratom.
U sastav SFRJ ulazi 1945. a u od 1992. sa Srbijom u sastav Savezne republike Jugoslavije koja od 2003. dobija naziv Srbija i Crna Gora.
Nikome za to vreme nije padao na pamet rat sa Japanom.
Pogledajte razliku u veličini ove dve zemlje:
Kraj rata
Pitanje rata i mira sa Japanom ponovo je postalo aktuelno kada je Crna Gora postala nezavisna 21. maja 2006.
Akiko Jamanaka, zamenik ministra spoljnih poslova Japana doputovao je u Podgoricu 16. juna 2006. godine kako bi službeno priznao državu i dostavio pismo crnogorskoj vladi kojim vlada Japana formalno proglašava kraj rata koji je trajao 102 godine.
(MONDO)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti