• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

HLEB POSTAJE LUKSUZ! U 2023. JEDNA VEKNA ĆE SE PLAĆATI VIŠE OD DVE LITRE BENZINA! Šokantna predviđanja od Nove godine

Autor Petar Latinović

Prema postojećim prognozama sve govori u prilog rastu cena.

 Koji hleb jedu najzdraviji ljudi Izvor: Dragana Gordic/Shutterstock.com

U Hrvatskoj, barem prema izveštaju njihovih medija, hleb će postati pravi luksuz u toj zemlji jer će, kako sada stvari stoje, u 2023. godini jedna vekna biti skuplja od dve litre benzina.

"Od Nove godine - nove cene. Kilogram hleba plaćaćemo više od 20 kuna (skoro tri evra), predviđa najstariji i najpoznatiji pekar sa više od 50 godina iskustva. Danas u pekarama jedna kiflica košta koliko je donedavno koštala cela vekna hleba. Visoke cene su posledica rata u Ukrajini, skupljih energenata, rastuće inflacije", izveštava hrvatski RTL.

Kako se navodi radi se o realnom poskupljenju.

Ne možemo govoriti o nerealnom poskupljenju, to je realno poskupljenje i to poskupljenje nije u dovoljnoj meri pratilo troškove koji su rasli većom stopom od cena hleba i pekarskih proizvoda“, objašnjava Nada Barišić, direktorka Žitozajednice. .

Za godinu dana hleb je skočio za 31 odsto, a nalazimo se u pet zemalja sa najvećim rastom, javlja RTL. Ispre Hrvatske su samo Mađarska, Litvanija, Estonija i Slovačka. Već je mnogima preskupo, a biće još skuplje.

"Teško da postoji prognoza koja bi danas bila sigurna, pa da možemo reći da će doći do pomaka na bolje, uglavnom sve prognoze govore u pravcu rasta cena", ističe Zvjezdana Blažić, konsultant u poljoprivredno-prehrambenoj industriji.

Ovo je rast cena koji ćemo zaista osetiti, navodi RTL, jer prosečan Hrvat pojede 62 kilograma pekarskih proizvoda godišnje, a svaki peti koji kupi dolazi iz uvoza. Barišić je navela da je Hrvatska samo u prvih sedam meseci uvezla više od 50 hiljada tona pekarskih proizvoda. Poređenja radi u istom periodu prošle godine uvezla je oko 47 hiljada. S druge strane, Blažić ističe da su cene pšenice išle čak preko 60 odsto, veće su cene glatkog brašna za 60 odsto, a oštrog brašna za 30 odsto.

Samo to nam pokazuje da cena hleba, uz sve ostale inpute koji se za njega vezuju, ne može biti niža nego što je sada“, rekla je Blažić za RTL.

A kako je u Srbiji?

Podsećanja radi Vlada Srbije je početkom prošlog meseca produžila trajanje uredbe kojom se reguliše maksimalna cena hleba od brašna tip 500. Tako će cena vekne "Sava" hleba od pola kilograma i dalje koštati najviše 53,50 dinara.

"Vlada Republike Srbije usvojila je izmenjenu Uredbu o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba, kojom se cena ove namirnice ograničava na još 60 dana, a u cilju sprečavanja većih poremećaja i očuvanja životnog standarda stanovništva", saopšteno je posle sednice Vlade.

Reč je o hlebu od brašna T-500, najmanje težine 500 grama, koja se prema odredbama ove uredbe pravi sa sledećim osnovnim sastojcima: 370 grama brašna T-500, so 7,4 grama, kvasac 9,25 grama i aditiv 1,48 grama (za veknu težine 500 grama).

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

As

Bla,bla,bla....

Serbia forever

Ko njih se hleb ne jede nešto mnogo, ali i to malo plaćaju preskupo! Nemaju šta da jedu od plate, zato je većina već pobegla iz Hrvatske....

Fer

@Serbia forever Da je nama živeti kao oni,pusti prazne priče...

special image