Prema podacima Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, u Irskoj živi i radi oko 20 hiljada Hrvata. Nezvanično, procenjuje se da ih ima između 24.000 i 25.000, od kojih se većina doselila posle 2013. godine. Među onima koji su otišli u Irsku su Mirela i Ivan Njarko. Oboje su iz Osijeka, a u Dablin su se preselili iz Zagreba, gde su do tada radili. Imaju ćerku u osnovnoj školi i sina u srednjoj. Ona je diplomirani ekonomista, on diplomirani inženjer elektrotehnike.
"Posao me je pronašao. To je bila karta"
"Deca i ja smo se preselili u Irsku 2016. godine, a Ivan je došao šest meseci ranije. Oboje radimo. U Hrvatskoj je Ivan radio u telekom kompaniji kao viši specijalista za govorne mreže. U Irskoj je prvi posao bio u IT kompaniji koja je tada radila za Vodafone Ireland. U Hrvatskoj sam radila u nekoliko banaka, a ovde radim za 'Bank of Ireland' kao produkt menadžer za kreditne kartice", rekla je Mirela za televiziju N1.
"I Ivan i ja smo se često selili. On je rođen u Gani, ja u Bosni i Hercegovini. Oboje smo dolazili u Osijek i iz Osijeka u Zagreb. Uvek smo bili zainteresovani da odemo u inostranstvo, uglavnom da vidimo da li možemo da nađemo posao van Hrvatske koliko su naši profili i radno iskustvo interesantni kompanijama sa većih tržišta, gde je veća konkurencija", objašnjava Mirela razloge preseljenja u Irsku.
Oni nude ne samo dobre plate već i dodatne beneficije
Ivan trenutno radi za AirBnB kao viši inženjer glasovne mreže za Evropu, Bliski istok i Afriku (EMEA). To mu je treći posao otkako je u Irskoj, a najduže do sada. Mirela od početka radi u istoj banci, ali na drugoj poziciji. Zadovoljni su svojim prihodima. Plate im, kažu, svake godine rastu.
"Taj rast zavisi od individualnog rezultata u prošloj godini, koji se meri u odnosu na ciljeve definisane na početku godine, a koji se odnose na poslovne ciljeve i ciljeve iz vašeg individualnog poslovnog razvoja i koliko ste ih ostvarili. Složeniji ciljevi obično znače da idete ka nadmašivanju i donose veći rast plata", objašnjava Mirela.
Pored veoma dobrih plata, kompanije u Irskoj nude niz dodatnih pogodnosti za privlačenje talenata i kvalitetne radne snage. "To su beneficije koje utiču na dnevne troškove. Na primer, privatno zdravstveno osiguranje, dani blagostanja - to je kao dodatni odmor ako želite da odvojite vreme za sebe ili da provedete više vremena sa porodicom - zatim plaćeni fitnes, besplatni obroci na poslu, rad na daljinu...", nabraja Ivan za N1.
"Ako vam se dete razboli, možete se dogovoriti bez problema"
Sve u svemu, Mirela i Ivan dosta rade, ali i u Hrvatskoj. Razlika je, kažu, u tome što su im poslodavci u Irskoj mnogo fleksibilniji. "To se pre svega odnosi na fleksibilno radno vreme koje sami organizujete kako biste bili sigurni da ćete obaviti posao. Ako vam se dete razboli ili brinete o bolesnim roditeljima, možete da radite nestandardno radno vreme bez problema – recimo od 8 do 10 časova i od 12 do 15 i od 18 do 20. To možda nije slučaj u svim kompanijama u Irskoj, ali je u našoj.Uglavnom radimo od kuće. Jedan dan smo u kancelariji, a određeni broj dana godine možemo da radimo iz druge zemlje", kaže Mirela i Ivan.
Napominju da se kompanije u Irskoj jednostavno takmiče ko će ponuditi bolje uslove kako bi dokazali da im je stalo do svojih zaposlenih. "Postoje različiti programi: od stručne edukacije do programa za razvoj karijere ili promene unutar kompanije, programi za zaposlene iz inostranstva, za zaposlene koji brinu o bolesnom članu porodice kod kuće, za one koji se posle duže pauze vraćaju na posao", oni kažu.
Kuću su kupili kada je kirija bila jednaka iznosu kredita
Cene i troškovi života u Irskoj su visoke, ali i plate, kažu Mirela i Ivan i dodaju da je najveći problem stanovanje. "Malo je stambenih jedinica za izdavanje, pa su i cene dosta visoke. I teško je naći stan ako ste tek stigli u zemlju. Neke profesije ne mogu sebi da priušte samostalan život, bez obzira na lokaciju stana, pa ljudi žive sa cimerima, samo iznajmljuju sobu u stanu i slično", objašnjavaju. Nedavno su kupili kuću i dodaju da im je računica pokazala da je kirija postala jednaka rati kredita.
Na pitanje šta im najviše nedostaje iz Hrvatske, Mirela i Ivan kažu - porodica, prijatelji i nešto hrane. "Ali ni to nije nepodnošljivo i ne čini nas nezadovoljnim svom tehnologijom koju imamo. A i novac igra veliku ulogu, jer ako možete češće da putujete kući da jedete mamine sarme, svakako je lakše", kažu oni.
BONUS VIDEO:
(N1 Hrvatska/MONDO/J.D.)
Danska - Srbija, uživo: Poništena Dobrićeva trojka u poslednjoj sekundi!
"Vi zadnji derbi računate kao poraz? Baš lepo": Obradović reagovao na pomen osam neuspeha protiv Zvezde u nizu
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!