On je naglasio da bi ih on odmah dao kada bi bili u njegovom uredu. Hrvatska je dala sve što je imala, traženi su vrlo intenzivno, rekao je Josipović, odgovarajući na pitanje da li je Hrvatska sakrila topničke dnevnike, koje je tražilo Haško tužilaštvo.

Velika razlika između prvostepene i nedavne drugostepene presude za hrvatske generale nema nikakvu težinu u pogledu njenog legitimiteta, smatra Josipović, jer je bitno ono što je izglasano, što je, kako kaže, i urađeno po propisu.

Zločini vezani za Oluju bili su pod jurisdikcijom Haga. Mi smo prikupljali dokaze, zatražili smo podatke od Haga i budite sigurni da će zločini biti istraženi, rekao je Josipović, koji je potvrdio da Hrvatska za zločine u Oluji još nikog nije pravosnažno osudila.

Hrvatska je imala fazu kada se govorilo da se u odbrambenom ratu ne mogu počiniti zločini, napomenuo je Josipović, ali sada se nastoji da se svi zločini jednako tretiraju.

Josipović smatra i da bi građani Srbije trebalo da se upitaju zašto su "vojnici iz Srbije, tenkovi i avioni dolazili u Hrvatsku".

Odogovarajući na kritike stradalih Srba, Josipović je rekao da su hrvatski organi proverili svaku lokaciju gde se sumnjalo da su grobnice sa srpskim žrtvama i da se ništa ne skriva.

Prema njegovim rečima, istu priču imaju i Hrvati - "da susedi znaju, ali neće da kažu gde su grobnice sa hrvatskim žrtvama".

Na opasku da Hrvatska već godinu i po dana ne izlazi sa rezultatima popisa stanovništva, Josipović je uzvratio da "rezulati neće pobeći", ali da ne zna kada će biti objavljeni.

Josipović je, govoreći o evenutalnom susretu sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, ocenio da je "politička razina predsednika simboličke naravi, jer nemaju izvršne vlasti".

On je podsetio da su njegovi susreti sa bivšim predsednkom Srbije Borisom Tadića imali uvek jaku simboličku razinu i da su bili utemeljeni na činjenici da imaju dosta zajedničkog u razumevanju istorije, ali prvenstveno u razumevanju budućnosti.

Josipović je rekao da je Nikolić pokazao neka stanoviša zbog kojih je "vrlo teško očekivati da bi se ta simbolička funkcija ostvarila i u Hrvatskoj, a i u Srbiji verovatno".

Pitanje da li bi naš susret iznedrio tu razinu političkog konsenzusa koji je potreban da naš susret ispuni funkciju, objasnio je Josipović.

On veruje da vrata nisu zatvorena i ističe da je pročitao ohrabrujuću izjavu premijera Ivice Dačića, pošto je svima jasno da su i za Srbiju i za Hrvatsku dobri odnosi od suštinskog značaja.

Saradnja nije pitanje trenutka, rekao je Josipović i podsetio da je između dve zemlje dosta pitanja otvoreno ili rešeno, pa nema opasnosti da ti rezultati budu poništeni.

Govoreći o ulasku Hrvatske u Evropsku uniju (EU), Josipović je rekao da bilateralna pitanja neće uticati na njenu podršku zemljama u regionu.

Interes je Hrvatske da naši svi susedi, naravno i Srbija, što pre uđu u EU, naglasio je Josipović.

(FoNet/Foto: Beta,arhiva)