To je učinjeno jer proizvođači nisu u propisanom roku uskladili sadržaj proizvoda sa deklaracijom.

Ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Petar Ivanović kazao je da se privremena zabrana uvoza odnosi na srpske proizvođače sokova Vino Župa Aleksandrovac i Takovo Gornji Milanovac, kao i na Liberion od kosovskog proizvođača Podujevo i Vita Vitaminka iz BiH.

"Za svaku pošiljku sokova koja se uveze u Crnu Goru nadležna inspekcija preduzeće upravnu meru privremene zabrane prometa, odnosno podvrgavanja obaveznoj detaljnoj laboratorijskoj proveri sa aspekta kvaliteta uz obavezno stavljanje van prometa do dobijanja rezulatata analiza, kao i uz izjavu da će se roba vratiti isporučiocu o trošku uvoznika ukoliko rezultati analize ne budu odgovarajući", rekao je Ivanović na konferenciji za novinare,  a prenosi CDM.

Prema njegovim rečima, suština problema je u tome što kod tih proizvođača sadržaj voćnih sokova ne odgovora deklaraciji, čime se potrošači u Crnoj Gori, kako je rekao, dovode u zabludu, dok se na tržištu prodaju nekonkurentni proizvodi i utiče se na poremećaj tržišta kroz mehanizam nelojalne konkurencije.

Ivanović je podsetio da je Ministarstvo ranije dobilo nalaze dve akreditovane laboratorije na osnovu kojih su utvrđeni neispravne uzorci za tri proizvođača i to Vino Župa, Liberion i Takovo.

"Uputili smo upozorenje tim proizvođačima da usklade informacije na pakovanju sa sadržajem i dali im rok od 15 dana. Takođe smo najavili da ćemo ako to ne učine doneti odluku o privremenoj obustavi uvoza", dodao je Ivanović.

Kako proizvođači nisu otklonili nedostatke na koje su upozoreni, Ministarstvo i Uprava za inspekcijske poslove donijeli su meru privremene obustave uvoza.

"Tržište Crne Gore je veoma otvoreno, ali ne za obmane bilo kog proizvođača. Potrošači imaju pravo da znaju i da donose odluke na osnovu istinitih informacija. Ministarstvo nema problem sa bilo kojim proizvođačima iz bilo kojih zemalja koji poštuju ono što su sami napisali na deklaracijama svojih proizvoda", saopštio je Ivanović.

Nadležna inspekcija je, kako je kazao, dala nalog da se kompaniji Takovo vrati jedna pošiljka sokova - bistri voćni sok od jabuke, dok je za jednu pošiljku dato rešenje da se uništi kašasti voćni nektar od breskve.

"Dve pošiljke iz BiH nalaze se u carinskom skladištu i čeka se odgovor proizvođača da li da se pošiljka uništi ili da mu se vrati", rekao je Ivanović.

On je dodao da je Ministarstvo kontrolisalo i sokove proizvođača iz drugih zemalja.

"Srpske kompanije Next, Nectar, Rauch Koceljevo imaju ispravne sokove, kao i Fructal iz Slovenije", precizirao je Ivanović.