Kada zakone izmeni Skupština, rezidenti (odnosno oni kojima je boravište Srbija, državljanstvo tu ne igra ulogu) će moći međusobno da vrše kupoprodaju digitalnih proizvoda, u devizama, ali...

Naravno, ima tu i nekih ograničenja. Plaćanje je moguće pod uslovom da se vrši korišćenjem platne kartice ili elektronskog novca, ali samo preko pružaoca platnih usluga sa sedištem u Srbiji.

To "ali" i ovde sreću kvari, jer recimo, najpopularniji i u Srbiji najpoznatiji posrednik PayPal, ovde nije registrovan (i, prema tvrdnjama iz NBS, ne pokazuje želju da to uradi).

To je i dosad bio najveći problem za online trgovanje u Srbiji, kao i prodaju ili naplatu svojih usluga između korisnika na teritoriji pod kontrolom NBS, jer kada neko iz Srbije u devizama plati preko interneta drugom licu iz Srbije (možda i ne znajući destinaciju) - u poreskom je prekršaju po Zakonu o deviznom poslovanju. Rešenje za to je bilo, kao i u mnogim drugim slučajevima dosad, izokola.

"Ovim izmenama građani Srbije više neće morati zbog ovog razloga da osnivaju firme u inostranstvu, već će svoj digitalni biznis moći da vode iz Srbije za klijente iz celog sveta i sa jednom deviznom cenom za sve, bez straha da su u prekršaju ako njihov digitalni proizvod kupi drugi rezident Srbije", navedeno je u saopštenju Vlade Srbije.

Zvanično: PayPal prijem novca i uplata i u Srbiji!

To, kako smo rekli, i dalje neće važiti za PayPal, jer taj formalno singapurski servis nije licenciran u Srbiji, niti je podneo zahtev da se to uradi, a kako kažu u NBS, ne postoji zemlja u svetu koja bi dozvolila lokalni devizni (ni bilo koji drugi novčani) promet van kontrole centralne banke.

PayPal i Google eksperti stižu u Beograd

Tako da PayPal i dalje može da služiti domaćim firmama i građanima za obavljanje platnog prometa sa inostranstvom (član 32. Zakona o deviznom poslovanju), ali ne i za njihova međusobna plaćanja u domaćem platnom prometu, jer bi se tako kršio i Zakon o platnim uslugama.