Ona je rekla da najveće povišice očekuju zaposlene u zdravstvu - medicinskim sestrama plate će biti veće 15 odsto, a lekarima 10 odsto.

Brnabić je najavila i povećanje plata od 10 odsto u sektorima nauke i i kulture. To je, dodala je, najveće povećanje zarada posle oblasti zdravstva.

Povećanje od devet odsto imaće zaposleni u prosveti, sudije i tužioci, kao i zaposleni u sudovima i tužilaštvima, u ustanovama socijalne zaštite i propadnici službi bezbednosti i bezbednosnih snaga.

I PENZIONERIMA VEĆI PRIHODI

Od 1. decembra penzionerima će biti ispaćena jednokratna isplata u visini od 5.000 dinara, a od 1. januara sledeće godine očekuje ih i povećanje penzija od bar pet odsto, rekla je premijerka na konferenciji za novinare.

Zaposleni u državnoj upravi dobiće povećanje plata od 8 odsto, rekla je Brnabić.

Vlada Srbije usvojila je na sednici predlog "pozitivnog rebalansa" budžeta, rekla je  Brnabić.

Povodom najavljenih povišica u zdravstvu, rekla je:

"Moramo da se borimo da zadržimo naše medicinske radnike i tehničare, ali i doktore i to kontinuiranim povećanjem njihovih plata, koje će biti i pre kraja godine", kazala je premijerka. Istakla je da se država bori protiv njihovog odlaska i tako što ulaže milijardu evra u zdravstvenu infrasturkturu u kliničke centre, bolnice i drugo.

Brnabić je rekla da će predlog rebalansa budžeta biti već tokom popodneva ili večeri prosleđen skupštini na odlučivanje.

"Kada kažete rebalans kod nas to ima negativnu konotaciju, zato što je rebalans u prošlosti uvek bio način da država deficit budžeta koji je napravila za potrošunju preko mere i plana. Ovo je prvi pozitivni rebalans u Srbiji, to znači da ga imamo ne zato što smo povećali rashode, pa sada to pokrivamo, već zato što smo povećali prihode, koji su veći od očekivanih".

Kako je rekla, rebalansom budžeta vlada želi da te uvećane prihode raspodelimo i vrati nešto građanima kroz povećanje plata i podršku penzionerima, u skladu sa prioritetima, za bolji životni standard i kroz dodatna ulaganja u infrasturkturu.

"Na kraju avgusta smo imali suficit od 46,4 milijarde dinara, što je za 60 milijardi bolje od očekivanog", naglasila je ona.

Ističe da se u najvećoj meri kako radi ova vlast ogleda u tome što se odgovornije i disciplinovoanije ponaše.

Dodala je da sve to što se danas radi ne bi bilo moguće bez teških mera fisklanle konsolidacije koje su 2014. pokrenute kada je premijer bio Aleksandar Vučić.