Brnabić je, na pres konferenciji povodom situacije u vezi sa korona virusom, navela to kao jednu važnu dodatnu meru za penzionere ali i, posredno, srpsku privredu.
"Predsednik Vučić me je kao premijerku zamolio da iz budžeta odvojimo dodatna sredstva za dodatnu finansijsku pomoć i podršku penzionerima, kako bi se osećali bezbedno i sigurno. Mi ćemo u narednih mesec dana, obezbediti jednokratnu finansijsku podršku svim penzionerima u minimalnom iznosu od 4.000 dinara", rekla je Brnabić.
Premijerka je najavila i mere podrške privrednom rastu u vreme pandemije, zbog čega će iz budžeta biti obezbeđeno dodatnih 24 milijarde dinara.
Ona je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije rekla da su sadašnje procene da bi pandemija mogla da uspori rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) za 0,5 procentnih poena, i da su investicije najbolja mera zaštite od usporavanja privrednog rasta.
Druga važna mera za jačanje privrednog rasta, odnosno kreditne aktivnosti privatnog sektora je, po rečima premijerke, jučerašnja odluka Narodne banke Srbije da smanji referentnu kamatnu stopu za 0,5 poena, a na 1,75%, kao i da suzi koridor osnovnih kamatnih stopa sa 1,25% na 1%.Time se pojeftinjuje novac, odnosno privreda lakše dolazi do (dinarskih) kredita.
Premijerka Brnabić je ukazala da su u Srbiji najugroženiji sektori turizam, transport i logistika.
Kada je reč o turizmu, podsetila je da je vlada početkom februara donela odluku da iz budžetske rezerve izdvoje dodatna sredstva za dodatnih 60.000 vaučera za građane.
"Tako da je podeljeno 160.000 vaučera, kako bismo ublažili malo to što nećemo imati jednak priliv stranih gostiju. To je mera za sada", rekla je Brnabić i dodala da će sutra razgovarati sa svim hotelijerim o problemima i načima za ublažavanje eventualnih posledica.
Brnabić je istakla da je povećanje investicija, javnih i privatnih, uvek najbolji lek protiv usporavanja rasta.
Dodala je da svi svi infrastrukturni projekti u Srbiji teku po planu, nema kašnjenja, firme rade dobro, a radnici su na terenu.
"Očekujemo da će ovo biti dodatni značajni stimulans", rekla je Brnabić.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da Srbija u budžetu ima dovoljno novca da isplati sve obaveze u naredna dva meseca čak i ako ne bi imala nikakav prihod, što se neće desiti.
On je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije rekao da svakodnevno u budžetu Srbija ima između 160 i 180 milijardi dinara, da je potpuno likvidna i da će i u mesecima koji dolaze držati likvidnost na većem nivou zbog bezbednosti građana.
Mali je istakao da postoji potpuna koordinacija svih institucija kada je reč o merama ekonomske politike, da je veoma važno što je Narodna banka Srbije smanjila referentnu kamatnu stopu i da će država odvojiti još 24 milijarde dinara za podsticaje u privredi.
"Imamo stabilnu situaciju, kao da smo se spremali za krizu", ocenio je Mali i istakao da je dobra situacija u budžetu pokazala opravdanost ekonomskih mera i politike štednje i odgovornosti koja se sprovodi od 2014. godine.
LJAJIĆ: INSPEKCIJA PROVERAVA CENU MASKI
Ministar trgovine Rasim Ljajić izjavio je danas da je Tržišna inspekcija počela intenzivan nadzor u apotekama zbog dojava i prijava građana da se u pojedinim apotekama prodaju maske po "cenama značajno većim od uobičajenih".
"Nećemo dozvoliti da neko koristi ovu situaciju za sticanje dobiti koja nije i skladu sa tržišnim principima i Zakonom o trgovini", rekao je Ljajić za Tanjug.
On je precizirao da će se inspekcijski nadzor sprovoditi na teritoriji cele Srbije i da će biti javno saopštena imena onih koji po tom osnovu krše zakon.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!