• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

TROŠAK KORONE: Hrvatski javni dug skače preko 90%

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Javni dug Hrvatske skočiće na 90% bruto domaćeg proizvoda čak i ako se kriza u vezi s korona virusom završi za tri meseca. To je upola više od očekivanog srpskog duga posle korona krize.

Hrvatska je u pandemiju uletela kao najzaduženija "zemlja u tranziciji", sa nivoom duga od približno 73%, što je postavlja na visoko deveto mesto po zaduženosti država unutar EU, podseća "Večernji list".

Slično kao Hrvatska stoje jedino Mađarska i Slovenija čiji javni dug iznosi oko 70%, dok daleko uspešnija Češka ima samo 32% duga, Slovačka 50%, a najmanje zadužena evropska država Estonija samo 8%.

Možda će vas zanimati

Na vrhu EU lestvice je, kako se dodaje, stari bolesnik Grčka, sa 180% javnog duga, sledi Italija sa 135%, Portugalija sa 122%, Belgija, Francuska i Španija sa oko 100%, što će se već ove godine znatno pogoršati.

Poređenja radi, ovih dana često pominjana Švedska ima samo 39% javnog duga.

Izvor: Ilustracija MONDO/Georgi Mitev Šantek

"U epidemiji korone, prvoj su Italiji stigli na naplatu stari gresi, pa je jedno vreme prinos na njene desetogodišnje obveznice probio nivo od 3%. Tek nakon snažne intervencije Evropske centralne banke i masovnog otkupa javnog duga prinosi na italijanski dug spustili su se ove nedelje na oko 1,8%", navodi list.

U odnosu na referentne nemačke obveznice, razlika je oko 2,2 procentna poena (%p), pa analitičari procenjuju da će već ove godine italijanski javni dug skočiti na 150% BDP-a, španski na 108%, portugalski na 128%, dok će nemački javni dug, koji startuje sa gotovo idealnih 62%, jedva porasti na 63%.

Brzina rasta duga neće zavisiti samo od masovnosti fiskalnih intervencija u doba krize nego i od kamata na nova zaduženja.

Ovih dana Hrvatska je svoje prve korona kreditne linije realizovala s bankama, a ministar finansija Zdravko Marić izbegava da da precizan odgovor po kojoj je ceni zaključena ta transakcija, navodi "Večernji".

Opet poređenja radi, Srbija je odbila da uzme kredite od MMF-a jer, prema rečima ministar finansija Siniše Malog,"može da se zaduži jeftinije", a u Vladi ne planiraju da javni dug pređe 60%, sa pretkriznih 49%.

Željko Lovrinčević sa zagrebačkog Ekonomskog instituta smatra da će u najpovoljnijem scenariju hrvatski javni dug dogurati na 90% BDP-a i to u slučaju da kriza završi za tri meseca.

Krivulja rasta hrvatskog javnog duga bila bi strmija nego u Italiji, zaključuje "Večernji list".

Možda će vas zanimati

Komentari 9

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

sjedi jedan

Serbia forever ti si sitni lažov , hrvatski BDP je 60 milijardi eura , prihod od turizma je 9,5 milijardi eura jel to 60 % BDP ? . Odakle je došlo 400 000 ljudi u Srbiju ?'

Vlada

Ali mi cvetamo ,kako li su te drzave tako glupe nije mi jasno ,nemaju finansijske ekaperte kao mi ,niti industriju .Ma treba njima Mica megatrend ,da sredi situaciju

Sakricu matorcima licne karte

Mogu da budu zaduzeni I duplo. Nemacka nikad nece dozvoliti da im se bilo sta lose desi. Ne sede na 3 stolice.

special image