Kako navodi portal Politico.eu, Evropska unija se ne može pohvaliti najdubljim džepom, ali morala je da nemačkoj kompaniji Kjurvak u ovu svrhu ponudi kredit od 80 miliona evra, nakon "ideje" meričkog predsednika Donalda Trampa da tu firmu dovede u SAD kako bi ona tamo razvila vakcinu.
Međutim, na potencijalnim vakcinama trenutno radi više od 70 timova u svetu, a svaka od faza razvoja predstavlja priličan izdatak, pa je očigledno da je navedena suma tek kap u moru.
Vakcina će koštati "milijarde, milijarde i milijarde", kaže direktor jedne konsultantske kuće sa sedištem u Belgiji.
"Reč je o profilaktičnoj vakcini za celokupno stanovništvo na planeti", napominje on.
Po završetku razvoja, svaka potencijalna vakcina najpre mora da bude testirana na životinjama, a tek potom na ljudima, da bi se utvrdilo koliko je bezbedna.
Zatim slede ispitivanja šireg obima, da bi se dokazala njena efikasnost, kao i dobijanje odobrenja regulatornih tela i, na kraju, masovna proizvodnja u količinama od možda i nekoliko milijardi doza.
Prema procenama jedne fondacije za finansiranje naučnih istraživanja, razvoj delotvorne vakcine za korona virus mogao bi da košta dve milijarde dolara, ali u tu sumu nisu uračunati troškovi proizvodnje, dok jedan tim ekonomskih stručnjaka tvrdi da će javni budžeti opredeljeni za ovu svrhu morati da budu višestruko uvećani.
U cilju prikupljanja 8 milijardi dolara za razvoj vakcine, kao i za sredstva za dijagnostikovanje i lečenje korona virusa u celom svetu, Evropska komisija će 4. maja organizovati donatorsku konferenciju u saradnji sa drugim organizacijama, navodi portal.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama