Prema podacima iz Makroekonomskog izveštaja Ministarstva finansija, udeo javnog duga u BDP-u je na kraju juna bio veći za 0,1 procentni poen u odnosu na kraj maja, kada je iznosio 57,2 procenta.

U nominalnom iznosu, javni dug je u junu porastao za 37 miliona evra sa majskog nivoa od 26,790 milijardi evra.

Na kraju januara 2020, javni dug je iznosio 24,20 milijardi evra, a na kraju decembra prošle 23,94 milijarde evra, što je činilo 52 odsto BDP-a.

Povećanje javnog duga je očekivano, s obzirom na povećane izdatke države zbog ekonomskih mera podrške privredi u vreme pandemije korona virusa, a iz Vlade je poručivano da nikako neće preći 60 odsto učešća u BDP-u.

Javni dug Srbije 57,3 odsto jun 2020
Ilustracija MONDO/Georgi Mitev Šantek 

Sa drugim delom iz paketa mera Vlade, isplaćivanjem 60 odsto minimalca za sva mala i srednja preduzeća i 50% za radnike u velikima koja su imala pauzu u radu, državna pomoć privredi se popela na 5,8 milijardi evra, što je oko 12,5 odsto BDP-a.

Zanimljivo je i da je javni dug od 57,3 odsto po pravilima srpskog Zakona o javnom dugu, zapravo manji ako se gleda "očima Evrope". Po pravilima računjanja tzv. Mastrihtskog kriterijuma, srpski javni dug je zapravo 55,9 odsto.

Najveći dug među državama sveta u nominalnom iznosu imaju Sjedinjene Države, ali kada se posmatra odnos javnog duga prema BDP-u, onda je na čelu ove liste Japan sa udelom duga u ekonomskom proizvodu od 283 posto, prema julskim podacima sa portala US Debt Clock.org.

Američki državni dug trenutno je težak 26,5 biliona dolara i procentualno odgovara iznosu od 100,5 posto BDP-a.

Kina, druga najveća svetska ekonomija, ima dug od oko 7,3 biliona dolara (53% BDP-a).

Kada je reč o evropskim zemljama, najveći teret javnog duga u odnosu na ekonomski proizvod ima Grčka. Njen dug iznosi nešto manje od 450 milijardi dolara (220%). Sledi Italija sa dugom od 3 biliona dolara (158%), prati je Portugalija sa 156 odsto a u ovom društvu se nalazi i Belgija sa 128 odsto u BDP-u.

Lokomotiva evropske ekonomije, Nemačka, takođe je značajno povećala nacionalni dug, koji sada iznosi oko 81,6 odsto BDP-a, francuski dug je premašio vrednost godišnje domaće proizvodnje i iznosi 116 odsto, a slična je situacija i sa Velikom Britanijom, čiji dug čini 105,5 odsto BDP-a.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.