• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

OD ČEGA SE PRAVE VIRŠLE U SRBIJI: Ako vidite skraćenicu MSM nikako ne kupujte

Autor Edin Delibašić

Viršla može biti samo proizvod koji je napravljen od mesa, ali ukoliko samo izgleda kao viršla ona to ne mora da bude.

Nadležno ministarstvo u Srbiji je ovaj omiljeni proizvod želelo dovede do kategorije višeg kvaliteta donošenjem propisa, čija je primena počela prošle godine, ali nije baš urodila plodom.

Pojedini proizvođači krše ova pravila, a većina je našla način da se "udene" u propise, tako što je zadržala isti sastav i pakovanje, a iz naziva je samo izbacila reč "viršla". Tako su iskorišćene i navike potrošača, koji su po inerciji nastavili da kupuju ovaj proizvod verujući da konzumiraju kvalitetniju namirnicu, pišu Novosti.

Možda će vas zanimati

 Najsporniji sastojak prerađevina, o kojem se u javnosti već godinama govori, jeste tzv. mašinski separisano meso (MSM) koje spada u najlošije, neku vrstu mesnog otpada.

Pravilnik o kvalitetu usitnjenog mesa, poluproizvoda od mesa i proizvoda od mesa, kaže da ukoliko je namirnica deklarisana kao viršla, ona ne sme da sadrži MSM. Ovaj propis ne poštuju svi proizvođači. Trgovinski lanac "Aman" dva proizvoda, koja na tržište plasira pod svojom robnom markom "Aloro", deklariše kao viršla, kršeći Pravilnik. Proizvođač je firma "Gombit" iz Inđije.

Izvor: YouTube/Printsreen/ Numinous Cinema

Glavni sastojak "Amanove" "viršle pileće" je mehanički separisano pileće meso i to 80 odsto. Njihov proizvod pod nazivom "viršla delikates" sadrži 30 procenata MSM. A sve ovo je suprotno Pravilniku, jer u svom sastavu proizvodi ne bi smeli uopšte da ga imaju, ako su na ovaj način deklarisani.

Ovim se kupci dovede u zabludu u pogledu kvaliteta namirnice koju konzumiraju. 

Samo nekoliko proizvoda je pronađeno na našem tržištu koji su deklarisani kao viršla i čiji je sastav u skladu sa propisima.

Većina drugih proizvođača je samo iz naziva na pakovanju izbacila reč "viršla". Tako se sada zovu "pileća", "hot-dog", "delikates", "moja"...

Fino usitnjene barene kobasice se mogu naći i pod nazivima "pipi", "gudi", "ćuri". Svi ovi proizvodi sadrže MSM, te nisu viršla prema domaćem Pravilniku. Mašinski separisano meso se nalazi i u sastavu poznatih italijanskih brendova wudy i amadori.

Prisutni i proizvodi pod nazivom hrenovka, ali ova namirnica ne mora da ispunjava uslove kvaliteta koji su propisani za viršlu i može da sadrži MSM. Ipak, sastav hrenovki određenih brendova odgovara upravo onom propisanom za viršle.

U veterinarskoj inspekciji navode da je viršla definisana kao proizvod koji se dobija od mesa i masnog tkiva, belančevinastih proizvoda do dva odsto, skroba, vode, vlakana, soli, soli za salamurenje, ekstrakta začina, fosfata, antioksidanasa i začina.

"Cilj Pravilnika je da spreči da se u ovaj proizvod dodaju druge vrste poluproizvoda, poput MSM, i da se definišu odredbe koje će viršlu svrstati u kategoriju proizvoda, zaštićenog, odnosno višeg kvaliteta, posebno imajući u vidu uzrasnu dob koja ih najviše konzumira, kao što su deca u vrtićima", objašnjavaju u inspekciji.

Izvor: Mondo/ Goran Sivački

Procenat mesa u viršli nije određen, zavisi od tehnološkog postupka, vrste mesa i cene koja se formira za tržište. Sam proizvođač izrađuje proizvod po specifikaciji i na osnovu toga navodi procenat mesa.

Kako ističu, procenat mesa nije moguće utvrditi nijednim laboratorijskom ispitivanjem, ali se njegova kontrola obavlja neposredno preko sadržaja kolagena i proteina, što može da ukaže da li se u proizvodu nalazi meso ili ima dodatog MSM-a.

Sve ovo, verovatno, zbunjuje kupce pri odlučivanju za koji proizvod da se opredele. Iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS) upozoravaju građane da pri izboru namirnice obrate pažnju na njen sastav.

"Proizvođači i trgovci koriste stare navike potrošača, ali svi oni koji žele da znaju šta konzumiraju treba da čitaju deklaraciju", ističe Nikica Jovanović iz NOPS-a.

U svom sastavu viršla prema Pravilniku ne može da sadrži MSM. Nisu svi proizvodi koji su se ranije prodavali pod ovim nazivom, a zadržali su isto pakovanje, sada usklađeni sa kvalitetom propisanim za namirnicu koja može da se deklariše kao viršla.

Kontrola bezbednosti i kvaliteta proizvoda od mesa na našem tržištu obavlja se kroz redovne i vanredne inspekcijske nadzore - kažu u veterinarskoj inspekciji.

Neusaglašenosti koje su utvrđene najčešće su odstupanja u procentu sadržaja proteina, dodavanje aditiva koji nisu dozvoljeni za određenu grupu proizvoda, prisustvo mikrobiološke kontaminacije. Takvi proizvodi se povlače sa tržišta i neškodljivo uklanjaju.

(Mondo/Novosti)

Možda će vas zanimati

Tagovi

Komentari 21

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

No name

Jedina viršla koju sam nasao sa čistim mesom 92% je Dulano iz Lidla.Vredi svaki dinar.

Dragan

Jeste li sveznajuću inspekciju pitali zašto je msm (mašinski separisano meso) štetno? Štetno je zato što se prilikom njegove proizvodnje lomi kost oslobađa koštana srž u kome se nagomilavaju lekovi. Ko daje lekove životinjama? Njihove kolege veterinari. Umesto da se pojača kontrola na farmama u smislu kontrole davanja lekova čitava jedna industrija se osuđuje jer oni ne mogu ili neće da stave neke stvari pod kontrolu. Pileća viršla po njihovom pravilniku bi koštala 10€ jel je poskupljuje ručno separisanje mesa od kostiju. Prepisuju pravilnika iz Evrope, a ništa ne znaju.

ускее1512

@Dragan Нису то лекови који се дају накнадно већ их има у концентратима. Како другачије да од прасенцета за шест месеци добијеш свињче од 120 кг а да буде здраво? Немогуће! Мора да се гурају неки лекови који ће да му чувају срце од свих тих амино киселина и то се регуларно у фабрикама ставља у концентрат. Пиле исто, од тек испиљеног пилета ти за 45 дана добијеш пиле од од 3.5 кг просек.

special image